Napoleoński weekend z Fabryką Sztuk

Bitwa o Tczew (fot. Krystyna Janusz)

odbyło się
20
02.2021
Sobota
Tczew - Napoleoński weekend z Fabryką Sztuk
Już w najbliższy weekend przeniesiemy się w erę wojen napoleońskich. Fabryka Sztuk zaprasza 20 i 21 lutego do udziału w grze miejskiej.

Zasady są proste:

- w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4 w godz. 10.30-15.30 odbierasz kartę zadań,
- odwiedzasz trzy miejsca: plac Hallera, okolice kościoła farnego oraz mury obronne przy ul. Ogrodowej/Wąskiej, gdzie rekonstruktorzy zadadzą po jednym pytaniu,
- w kamienicy przy ul. Podmurnej 15 znajdziesz odpowiedź na ostatnie pytanie,

- wraz z wypełnioną kartą wracasz do punktu startowego, czyli do Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4,
- za udział w grze i poprawnie wypełnioną kartę pracy otrzymujesz zestaw gadżetów promocyjnych i książkę Andrzeja Nieuważnego,
- w razie problemów z udzieleniem poprawnej odpowiedzi zapoznaj się z treścią wystawy "Wielka wojna w małym mieście" przy ul. Podmurnej 15.

Uwaga: w godz. 12.30-13.00 - przerwa techniczna - rekonstruktorzy udają się na żołnierską strawę. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych (dezynfekcja, dystans, maseczki, limit zwiedzających). Dzieci biorą udział w grze wraz z opiekunem.

Gra miejska została zorganizowana, by przypomnieć ważne wydarzenie z dziejów Tczewa - bitwę z 1807 roku, która rozegrała się w erze wojen napoleońskich. U boku Napoleona walczyli polscy żołnierze, pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, liczący na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Cesarz Francuzów chciał zdobyć Gdańsk, a bramą do tej twierdzy było nasze miasto. Zimą 1807 roku Napoleon kilka razy odbijał Tczew z rąk Prusaków. Jednak stało się to faktem 23 lutego 1807 roku.
O okolicznościach bitwy, jej przebiegu i znaczeniu możemy dowiedzieć się z filmu, który jest dostępny na kanale YouTube:Obok faktów historycznych, podanych w przystępnej i interesującej formie przez Radosława Wieckiego, pojawiają się fragmenty relacji video z inscenizacji bitwy, jaką Fabryka Sztuk zorganizowała w 2018 roku z udziałem około 150 rekonstruktorów!

Z kolei dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne online, podczas których można wykonać nakrycia głowy inspirowane dawną modą, a dokładniej trikorny i bikorny:Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  Łupaszko_gość_gość

  18.02.2021, 14:27

  '' a'la long"

  Bez jaj.... Fabryka sztuk już dawno powinna być zlikwidowana. Generuje niepotrzebne nikomu.... koszta. Mamy przecież CKiS po co dublować te instytucje??? Czy Tczew stać na takie trwonienie forsy??????????

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx6 
 • Jorgi_gość

  18.02.2021, 15:58

  Gajewska zrób to zdalnie

  Zlikwidować fabrykę sztuk i połączyć z ckis. Taki był plan Nehrebeckiego. Pustostan na 30 stycznia 4 to siedzibą pnp

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx0 
 • +2

  on_gość_gość

  18.02.2021, 14:36

  stac

  Stac bo... pracuja tam radni powiatowi badz dzieci urzednikow

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.