Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu za nami

Narodowe spotkania regionalne (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Nadwiślańskie Spotkania Regionalne w Opaleniu za nami

zobacz galerię zdjęć: 3
Już po raz trzynasty miłośnicy historii regionalnej spotkali się w Opaleniu w ramach Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych.

Podczas uroczystości obecni byli: Dariusz Kowalewski Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Gniew, Andrzej Solecki Radny Miasta i Gminy Gniew, Antoni Barganowski Radny Powiatu Kwidzyńskiego, Jadwiga Mielke - dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Gniewie oraz Jan Albrecht sołtys wsi Jaźwiska.

W roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości również tym sprawom poświęcone było spotkanie. Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawę "Republika Gniewska w 100 - lecie powstania". O losach tego małego kociewskiego państwa opowiedział Marek Kordowski, który wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy Gniew jest autorem tej instalacji. Kolejna część uroczystości przeniosła się do Szkoły Podstawowej im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu. W jej trakcie Marek Kordowski wygłosił referat pt. "Polski ruch narodowy na ziemi gniewskiej przed 1914 rokiem", a Jakub Borkowicz - "Przestępstwa przemytnicze na terenie powiatu tczewskiego w latach 1920 -1939". Jacek Cherek przedstawił zawartość ostatniego numeru "Kociewskiego Magazynu Regionalnego", który poświęcony jest sprawom regionu Kociewia. Opisuje historię, a także współczesne oblicze tej części Pomorza Gdańskiego. Pytania, a także dyskusje w kuluarach spotkania ukazały potrzebę rozwijania wiedzy w tych tematach.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie Koło w Opaleniu i ZKP oddział Kociewski w Tczewie. Konferencja byłą częścią XIII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • kolega_gość

  03.12.2019, 14:02

  pozdrowienia

  Pozdrawaim pana profesora Muszczyńskiego. trzymaj sie lechu

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA