"Prawo bliżej nas". Co zrobić z lokatorem, który notorycznie zalega z czynszem?

Stary budynek (fot. tcz.pl)
Tczew - "Prawo bliżej nas". Co zrobić z lokatorem, który notorycznie zalega z czynszem?
Co może zrobić właściciel lokalu z lokatorem, który notorycznie zalega z zapłatą czynszu? Jak przeprowadzić jego eksmisję? Sprawę krok po kroku wyjaśnia radca prawny.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 21 kwietnia b.r. komornik zwracał się do gminy z wnioskiem o przyznanie pomieszczenia tymczasowego dla osoby wobec, której orzeczono eksmisję i nie przyznano lokalu socjalnego. Następnie komornik zmuszony był wstrzymać się z przeprowadzeniem eksmisji do czasu wskazania przez gminę pomieszczenia tymczasowego. Jeśli jednak gmina w przeciągu 6 miesięcy nie zapewniła dłużnikowi pomieszczenia tymczasowego, komornik mógł podjąć czynności i eksmitować dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.

Sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. Zgodnie z nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie z dniem 21 kwietnia 2019 r. niedopuszczalna jest eksmisja niechcianego lokatora do noclegowni. Komornikowi przysługuje uprawnienie do przeniesienia dłużnika do pomieszczenia tymczasowego wskazanego przez gminę. Komornik nie będzie mógł jednak wstrzymać się z przeprowadzeniem eksmisji jeżeli wierzyciel, dłużnik, osoba trzecia wskaże pomieszczenie odpowiadające wymogom pomieszczenia tymczasowego, do którego można przenieść niechcianego lokatora.

Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie odpowiadające wymogom pomieszczenia tymczasowego?


Pomieszczenie takie powinno:

1. nadawać się do zamieszkania;
2. posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę (kran z bieżącą wodą, choć może to być również studnia, która może znajdować się również poza budynkiem);
3. posiadać dostęp do ustępu, który może znajdować się również poza budynkiem;
4. posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne;
5. posiadać możliwość ogrzewania (ustawa nie reguluje jakim paliwem powinno być ogrzewane pomieszczenie, wynika z tego że wystarczający będzie lokal zaopatrzony np. w piec węglowy);
6. mieć niezawilgocone ściany, podłogi i sufity;
7. zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków;
8. zapewniać co najmniej 5m2 powierzchni mieszkaniowej na jedną osobę.

Podkreślić należy, że przepisy mówią o pomieszczeniu, a nie o mieszkaniu. Oznacza to, że pomieszczenie może stanowić na przykład jeden pokój w wielopokojowym mieszkaniu.

Czy pomieszczenie odpowiadające wymogom pomieszczenia tymczasowego musi znajdować się w tej samej miejscowości co lokal podlegający opróżnieniu?

Ustawa wymaga by lokal w miarę możliwości znajdował się w tej samej miejscowości co lokal opróżniany lub w miejscowości pobliskiej. W świetle nowych przepisów za pobliską miejscowość uważa się miejscowość położoną w powiecie, w którym znajduje się lokal podlegający opróżnieniu, lub w powiecie graniczącym z tym powiatem.

Prawo bliżej nas

Anna Latocha, radca prawny, prezes Trójmiejskiego Centrum Mediacji, mediator. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się przede wszystkim sprawami z zakresu prawa rodzinnego, w szczególności sprawami o rozwód, separację, alimenty, kontakty i inne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, szukających prawnika- specjalisty z zakresu małżeńskiego prawa kanonicznego (kościelne unieważnienie małżeństwa) radca prawny Anna Latocha rozpoczęła studia z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kontakt: alatocha@go2.pl . Tel. 690-140-945;

Jeśli chcieliby państwo, aby dane zagadnienie prawne zostało omówione w ramach cyklu "Prawo bliżej nas" proszę o kontakt z redakcją, bądź bezpośrednio na adres e mail wskazany powyżej.


Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • gosc_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  19.11.2019, 13:54

  do lasu z nimi

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx2 
 • +3

  mirek_gość

  19.11.2019, 19:48

  wiem, że to okrutne z punktu widzenia tych, co kochają ludzi, ale moje mieszkanie to moja rzecz i zgodnie z prawem powinna być możliwość robienia zapisów w umowie typu: jeśli przez trzy miesiące z rzędu nie zostanie uiszczona opłata za wynajem, wówczas wynajmujący ma 7 dni na opuszczenie lokalu, z dopiskiem, że po upływie 7 dni jest prawo do wynajęcia firmy windykacyjnej (oczywiście na koszt lokatora) i usunięcia nawet siłą dzikiego już wówczas lokatora. To byłoby optymalne rozwiązanie, 3 miesiące można nie płacić, a tydzień wystarczy. wiadomo samotnym matkom czy ojcom albo kobietom w ciąży by się wydłużyło, ale nie więcej niż o kolejne 3 miesiące. To by było spoko. Jak ktoś wynajmuje, to powinien przewidzieć, że może nie płacić, że może stracić pracę, męża, żonę, dzieci i inne rzeczy materialne lub duchowe, dlatego 3 miesiące i tydzień na wyprowadzkę to akurat. Osobiście zawsze przewiduję w swoim życiu najgorsze scenariusze i staram się odkładać w kruszcu zapasy w razie wu.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx4.xx6 
 • +1

  Zyga_gość

  19.11.2019, 20:06

  To jest motywacja do nieplacenia czynszu za mieszkanie !

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx0 
 • -1

  Kancelaria Kanoniczna _gość

  20.11.2019, 08:22

  "Kościelne unieważnienie małżeństwa"

  Konkretne rozwiązania w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa otrzymają Państwo tutaj: tnij.tcz.pl/?u=c3f5ff

  Odpowiedz
  IP: 89.64.xx2.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA