Starasz się o wsparcie z Tarczy? ZUS przygotował nowe wnioski

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Starasz się o wsparcie z Tarczy? ZUS przygotował nowe wnioski
Nowe rozwiązania przewidziane w Tarczy Antykryzysowej 2.0, spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Pojawiły się także nowe typy wniosków.

Na portalu PUE ZUS udostępniono nową wersję wniosku dla osób ubiegających się o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D) oraz nowe wnioski dla ubiegających się o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek RDO), zawieszenie spłaty umowy (wniosek RDS), świadczenie postojowe za kolejny okres dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-DK) oraz świadczenie postojowe za kolejny okres dla umów cywilnoprawnych (wniosek RSP-CK).

- Aby skorzystać ze wsparcia w postaci świadczenia postojowego po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Należy to zrobić na przygotowanych przez ZUS wnioskach RSP-DK lub RSP-CK. Wnioski o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (RSP-D) przekazane do ZUS w poprzedniej wersji są nadal ważne. Nie trzeba składać ich ponownie w nowej wersji. Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (RDZ) w nowej wersji (według nowych zasad) zostanie udostępniony na PUE ZUS wkrótce. Nie trzeba jednak czekać do tego momentu z jego złożeniem. Można skorzystać z wniosku, który jest aktualnie dostępny na portalu. W tym wniosku, płatnik, który zgłosił do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jest płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku powinien wypełnić pkt. 1. System informatyczny ZUS jest dostosowany do przetworzenia takich wniosków.- informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki w formacie word lub pdf przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez rozpatrywane przez ZUS.

Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą lub osobiście w placówce ZUS - na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa".

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  tamiza_gość

  13.05.2020, 10:38

  tarcza

  Zawsze jak mamy problem z wypełnieniem jakiegoś wniosku dotyczącego tarczy to warto zadzwonić na ich infolinię PFR 0 800 800 120 albo poczytac na stronie, tam jest wszystko dobrze objaśnione. Wiem bo sama korzystałam.

  Odpowiedz
  IP: 83.26.xx0.xx3 
 • GOŚĆ_gość

  13.05.2020, 22:21

  To informacja ze strony ZUS.PL z dzisiejszego dnia."Jeżeli ubiegasz się o kontynuację świadczenia postojowego i w związku z tym wysłałeś do ZUS wniosek o świadczenie postojowe dla działalności (RSP-D), musisz wysłać ponownie właściwy wniosek czyli wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres (RSP-DK)" I co na to rzecznik Pan Cieszyński ?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.