Zwrot podatku za pracę zagranicą - kiedy jest należny?

Tczew - Zwrot podatku za pracę zagranicą - kiedy jest należny?
Obecnie bardzo wiele osób wyjeżdża pracować zagranicę. Czasami podejmują oni zatrudnienie jedynie na kilka tygodni w roku, czasem zaś spędzają poza granicami kraju nieco więcej czasu. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej przysługuje im zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Kiedy właściwie jest on należny i na jakich zasadach?

Dla zatrudnionych na obczyźnie
O zwrot podatku dochodowego z zagranicy mogą starać się osoby, które podjęły legalne zatrudnienie poza granicami kraju. Jest to warunek konieczny, niemniej jednak znaczenia nie ma sama umowa, na której podstawie byliśmy zatrudnieni. Ważne, aby od naszego wynagrodzenia był odprowadzany podatek dochodowy na rzecz zagranicznej skarbówki. Dlaczego właściwie podatnikom przysługuje zwrot nadpłaconej daniny? Powodem jest fakt, iż stawki podatkowe zagranicą zwykle są wyższe, niż w Polsce. Sprowadza się to do tego, że podatnik uiszcza wyższą zaliczkę na podatek dochodowy, niż powinien. Dlatego też może on domagać się zwrotu nadpłaconego podatku. Nie ma tutaj znaczenia, czy zatrudnienie podjęliśmy jedynie sezonowo (przykładem mogą być osoby wyjeżdżające zagranicę podczas miesięcy wakacyjnych), czy też byliśmy zatrudnieni przez dłuższy okres czasu poza granicami kraju. 

Na jakich zasadach można otrzymać zwrot?
Podatnicy powinni mieć świadomość, że aby otrzymać zwrot, sami muszą o niego wystąpić. Nie przysługuje on bowiem automatycznie, należy więc złożyć stosowny wniosek wraz z pełną, wymaganą przez dany kraj dokumentacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że każdy kraj ma nieco inne procedury przyznawania zwrotu podatku, inną też dokumentację należy przedłożyć. Podatnik musi trzymać się ustawowych terminów, choć dobrze jest mieć na uwadze, że zwrot podatku z Niemiec czy zwrot podatku Holandia  można otrzymać nawet do kilku lat wstecz. Terminy nie są więc krótkie, niemniej jednak należy rygorystycznie ich przestrzegać, bowiem po ich przekroczeniu zwrot nie będzie już przysługiwał. Większość podatników uważa, że uzyskanie zwrotu podatku jest wręcz niemożliwe, co nie jest prawdą, jednak faktem jest, iż procedury są skomplikowane i czasochłonne dla osób, które nie mają wiedzy ani doświadczenia w tej materii. Można więc skorzystać z pomocy biura rozliczeń. Oferta jednego z nich dostępna jest na stronie internetowej Holandia.org .


Czy to się opłaca?
Zwrot krajowego podatku dochodowego zwykle nie kojarzy nam się pozytywnie, bowiem możemy otrzymać jedynie niskie jego kwoty. Wielu osobom wydaje się, że podobna sytuacja występuje w momencie ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy. Tymczasem okazuje się, że od zagranicznego fiskusa możemy otrzymać nawet kilka tysięcy złotych zwrotu podatku. Oczywiście, wiele zależy od wysokości odprowadzonej zaliczki, a zatem bezpośrednio od naszych zarobków. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że otrzymane kwoty mogą być naprawdę imponujące, stąd też warto się o nie postarać. Co ważne, pieniądze te pozostają do dyspozycji podatnika - jeśli zaś ten nie zgłosi się po nie, zasilą one budżet państwa, w którym pracowaliśmy. 

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA