Wandzia Węszynos i spółka, czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską

Spotkanie (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Wandzia Węszynos i spółka, czyli spotkanie autorskie z Agnieszką Urbańską

zobacz galerię zdjęć: 2
W piątek, 9 października, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki w ramach akcji "Czytelniczy Rejs" odbyło się spotkanie online z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Agnieszką Urbańską. Spotkanie poprowadziły bibliotekarki z filii dziecięcej - Katarzyna Piernicka i Katarzyna Biernat.

Agnieszka Urbańska to pisarka, której specjalnością są opowiadania dla najmłodszych czytelników. Jest znana z takich publikacji, jak: "Opowieści z Kapciuchowa", "Potwór z Ulicy Pomidorowej", "Czarownica w wielkim mieście" czy serii detektywistycznej dla dzieci o Wandzi Węszynos. W swoich książkach autorka kreuje niezwykły, magiczny świat, który może zrozumieć wyłącznie otwarty i pozbawiony krytycyzmu umysł dziecka.

Spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie odbyło się w formie online. Uczestniczące w wydarzeniu dzieci miały okazję poznać jedną ze swoich ulubionych pisarek i zadać jej kilka nurtujących pytań. Mali czytelnicy pytali gościa m.in. o początki kariery pisarskiej, ulubione książki, najchętniej odwiedzane miejsca w Polsce czy wspomnienia z lat szkolnych. Autorka opowiedziała także o swoich rytuałach związanych z pisaniem książek.

- Kiedyś pisałam wieczorami i w nocy, o porach, kiedy można spotkać tylko duchy - żartowała - Teraz wolę pisać rano. Po śniadaniu siadam przed komputerem i piszę przez kilka godzin.


A skąd pani Agnieszka czerpie pomysły na fabułę swoich książek? Otóż źródeł inspiracji jest wiele, począwszy od wspomnień z dzieciństwa, poprzez zasłyszane od znajomych i sąsiadów historie, kończąc na książkach, które czyta. Inspiruje ją wszystko, co dzieje się dookoła.

Na pytanie, z którym z bohaterów swoich książek najbardziej się utożsamia, autorka przyznała, że to Wandzia Węszynos jest jej najbliższa. Ta rezolutna i ciekawa świata dziewczynka, okazuje się być bardzo podobna do pisarki - tak, jak ona jest otwarta, bardzo towarzyska i zabawna.

Pisarka zdradziła również dzieciom, o czym będzie opowiadać książka, nad którą obecnie pracuje.

- Właśnie piszę powieść detektywistyczną dla dzieci. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, gdzie w tajemniczych okolicznościach znika pisarz Fantazy. Zagadkę jego zaginięcia próbuje rozwikłać dwoje dzieci, Zosia i Tymek.


Po tak miłej i ciekawej rozmowie trudno było się rozstać. Dzieci ciepło pożegnały autorkę i wyraziły chęć ponownego spotkania. Teraz czekamy na kolejne spotkania organizowane w ramach "Czytelniczego Rejsu".
Projekt "Czytelniczy Rejs" został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury.

Drukuj
Prześlij dalej