Poinformuj ZUS o zmianie adresu. To ważne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Poinformuj ZUS o zmianie adresu. To ważne
Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych jest niezmiernie ważne i ma olbrzymi wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń. Zdarza się, że renta bądź emerytura wraca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż klient nie poinformował o zmianie miejsca zamieszkania.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszelką korespondencję kieruje pod ostatni, wskazany przez klienta adres. Jeśli nie jest on aktualny, to i tak korespondencja będzie uznana za doręczoną skutecznie, a skutki jej doręczenia będą obciążały adresata.

Brak aktualnego adresu może także spowodować, że korespondencja może trafić w niepowołane ręce. Może to skutkować nie tylko kradzieżą tożsamości, ale również nadużyciami i stratami finansowymi. Dlatego tak ważne jest, aby informować ZUS o każdej zmianie adresu lub numeru telefonu. Zabiera to tylko chwilę, a będziemy mieć pewność, że korespondencja lub świadczenie trafią bezpośrednio do naszych rąk.

- Osoby, które mieszkają w Polsce powinny zgłosić zmianę swoich danych na formularzu EZP. Dane można zmienić bez wychodzenia z domu, poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W katalogu usług należy wybrać "Złożenie dokumentu ZUS ER WZD-01". Następnie wydrukować wniosek albo wysłać elektronicznie. Można też go pobrać ze strony www.zus.pl albo wziąć z najbliższej placówki. Wniosek został przez ZUS uproszczony, dzięki czemu wypełnienie go jest bardzo łatwe. Wystarczy podać niezbędne dane. Jeśli jednak o czymś zapomnimy albo nie dołączymy potrzebnych dokumentów to ZUS poprosi o ich uzupełnienie. Osoby, które mieszkają za granicą, jeśli chcą zmienić dane adresowe, poinformować o zmianie nazwiska lub numeru rachunku bankowego powinny wypełnić formularz EZZ. Mogą też złożyć przez PUE formularz ZUS-RZ-WZD 01. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +4

  HR_gość

  17.02.2021, 10:01

  ZUS

  Można zmieniać a Oni i tak wysyłają np.na adres zameldowania a nie zamieszkania. Od 10 lat mam inny adres zamieszkania niż zameldowania a ZUS z uporem maniaka wysyła na adres zameldowania, podany jest również adres do korespondencji, który jest zgodny z adresem zamieszkania.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA