Trwa rekrutacja w szeregi WOT

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Trwa rekrutacja w szeregi WOT
Gdańska brygada OT oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkoleniowy. Trwa rekrutacja w szeregi WOT - najmłodszego, piątego rodzaju sił zbrojnych.

Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji Armii Krajowej przez Wojska Obrony Terytorialnej wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Obecnie można odnaleźć wiele wspólnych płaszczyzn funkcjonowania tych dwóch organizacji, a WOT z dumą kultywuje chlubne tradycje AK.

W województwie pomorskim trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. W Gdańsku tworzona jest 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach utworzony został 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku, a formowany jest 73 blp w Słupsku. Gdańska brygada oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkoleniowy, w którym realizowana zostanie nowa inicjatywa pod hasłem "Ferie z WOT-em". Najbliższe szkolenia będą więc miały wyjątkowy i nowatorski charakter. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów szkół średnich oraz pracowników resortu edukacji narodowej, a także korzystając z doświadczeń brygad z pierwszego etapu tworzenia, 7 PBOT zaplanowała terminy szkoleń w taki sposób, by umożliwić uczniom odbycie szkolenia podstawowego w czasie wolnym od nauki. Właśnie dlatego 16-dniowe szkolenie zaplanowano na okres od 9 do 24 lutego, a więc tak, by pokrywał się on z terminem ferii zimowych w województwie pomorskim. Umożliwi to wstąpienie w szeregi WOT i wzięcie udziału w szkoleniu uczniom oraz nauczycielom bez konieczności rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków.

W nowej inicjatywie nie zapomniano także o studentach uczelni wyższych. Dla nich to stworzono możliwość stania się żołnierzem pomorskiej brygady bez kolizji z tokiem nauki. Studenci chętni do wstąpienia w szeregi WOT odbędą szkolenie w terminie 6-21 września, czyli tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Oczywiście również szkolenia zintegrowane będą odbywać się w okresie wakacyjnym, by nie kolidować z obowiązkami szkolnymi.


Wcielenia w szeregi WOT odbędą się na terenie 71 blp w Malborku, natomiast cały proces szkolenia ,,terytorialsów'' potrwa 3 lata, a w kolejnej fazie będzie miał charakter weekendowy. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne - ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Warto zaznaczyć, że najbliższe szkolenie i przysięga nie kończą procesu rekrutacji. Wnioski składać można codziennie we właściwej dla miejsca zameldowania Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Po spełnieniu wszystkich wymagań w kolejnym wyznaczonym terminie odbędą szkolenie i zostaną żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • jak sie dostac_gość

  18.01.2019, 10:14

  niekawe

  jak dostac sie na rekrutacje

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx8 
 • +2

  Daro_gość

  18.01.2019, 18:19

  Musisz zgłosić się do WKU w Malborku

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • Marciano_gość

  18.01.2019, 10:36

  Spuścizna AK?

  To chyba jakiś żart. WOT to odpowoednik ZOMO. Juz w krótce się o tym przekonacie

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx7.xx6 
 • +3

  Angelina_gość

  18.01.2019, 13:37

  Niech żyje wolna Polska!

  Marciano, jesteś smutny!

  Cytuj
  IP: 83.25.xx5.xx2 
 • -3

  Ooppmnb_gość

  18.01.2019, 20:43

  To obraza dla AK!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx1 
 • +1

  Polak patriota_gość

  19.01.2019, 09:42

  Idź sobie!!!

  Sam jesteś obraza!

  Cytuj
  IP: 84.38.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA