CKiS zaprasza na Andrzejki w sieci

(fot. mat .prasowe)

odbyło się
29
11.2020
Niedziela
Tczew - CKiS zaprasza na Andrzejki w sieci
Wielkimi krokami zbliża się najbardziej tajemniczy i magiczny dzień w roku - "Andrzejki" - wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja. Z tej okazji CKiS zaprasza wszystkie dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy.

Andrzejkowy pokaz iluzji ONLINE

29 listopada 2020 godz.16.00
Transmisja online na kanale YouTube CKiS Tczew

29 listopada o godz. 16.00 zapraszamy na Andrzejkowy pokaz iluzji - czyli niecodzienne widowisko, podczas którego wszystko stanie się możliwe, a tradycja łączyć się będzie z nowoczesną rozrywką.
Będzie tradycyjnie - wrócimy do najbardziej znanych wróżb i przepowiedni andrzejkowych, będzie też magicznie i rozrywkowo - iluzjonista Paulo zaprezentuje prawdziwe sztuczki, karciane triki i wiele innych atrakcji!
Będzie tez konkurs na naszym oficjalnym fanpage na Facebooku! I atrakcyjne nagrody!

Link do transmisji online na kanale YouTube CKiS - https://www.youtube.com/channel/UCTyoF4cmBepj6mnowi3h5qA

O andrzejkach:

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.

Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów... starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Inne źródła mówią o starogermańskim pochodzeniu Andrzejek, związanym z kultem boga płodności, miłości i bogactwa.

Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno - andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku. My przypominamy kilka andrzejkowych zabaw, które w listopadowy wieczór możecie zorganizować w domowych warunkach i dzięki temu przybliżyć słowiańskie tradycje Waszym dzieciom. - mówi Magdalena Riebandt, kierownik ds.organizacji imprez i animacji twórczej

Na naszej stronie internetowej www.ckis.tczew.pl w zakładce Repertuar/Andrzejkowy pokaz iluzji znajdziecie kilka propozycji wróżb . Zachęcamy do skorzystania !

I pamiętajcie - "Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze."
Udanych andrzejek!DESTINATION: KARŁOWICZ

PREMIERA w TV TETKA Tczew 29.11.2020 | 19:00

Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie serdecznie zapraszają na premierową transmisję koncertu, zarejestrowanego w sali widowiskowej CKiS w Tczewie bez udziału publiczności.

"Destination: Karłowicz" to wyjątkowy projekt - muzyczna podróż w poszukiwaniu zapisu uczuć i myśli dogłębnie osobistych w twórczości wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza.

Koncepcja koncertu opiera się przede wszystkim na przybliżeniu publiczności niezwykle uduchowionych Pieśni kompozytora w specjalnym opracowaniu na baryton i orkiestrę smyczkową
(w transkrypcji Piotra Kasiłowskiego, Macieja Zakrzewskiego, Szymona Morusa) w zestawieniu z wirtuozowską, nader barwną Serenadą na orkiestrę smyczkową op.2 Połączenie owej wyjątkowej różnorodności w twórczości kompozytora, pozwoli na prawdziwie pogłębione przeżywanie muzyki.

" (...) jego Pieśni niosą potężny ładunek uczuć. To tak, jakby w kropli wody zamknąć całe morze.
Pieśni Karłowicza są właśnie takimi kroplami, w których, jeśli się zanurzyć, otworzą się głębie(...)"

/dr Agnieszka Topolska/

Przewodnikami w podróży po krainie pełnej ciepła, szczerych inspiracji objawiających się w naturalnie wysnutych melodiach będą: obchodząca w zeszłym roku jubileusz 10-lecia Orkiestra Kameralna Progress pod batutą jej założyciela i dyrektora artystycznego Szymona Morusa oraz solista - wybitny, utytułowany polski baryton - Robert Gierlach.

" Choć zakładaliśmy bardziej optymistyczny scenariusz, na koncerty z publicznością w formule znanej z przeszłości, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Epidemia, która na długie tygodnie pozbawiła orkiestrę możliwości bezpośredniego spotkania z publicznością, skłoniła nas do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Również tym razem orkiestra w kameralnym składzie rozmieszczona będzie na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, a melomani zasiądą do słuchania we własnych fotelach - taki właśnie będzie nasz kolejny koncert. Do zobaczenia w sieci!" - zaprasza Szymon Morus - dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress.


Dofinansowano ze środków miasta Tczewa, w ramach wsparcia organizacji pozarządowych w zakresie ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.

Konkurs "Woskowe wróżby andrzejkowe" ONLINE

CKiS zaprasza do wspólnej zabawy i do udziału w konkursie pt. Woskowe wróżby andrzejkowe.
Konkurs polega na tradycyjnym wykonaniu odlewu woskowego przy użycia klucza oraz na interpretacji kształtów, które powstały z roztopionego wosku.
Adresowany jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym /kl. 1-3/. Dzieciom w działaniach mogą pomóc rodzice.
Nasz Konkurs odbywa się na Facebooku.  Zachęcamy do wspólnego, rodzinnego "lania wosku" - następnie do sfotografowania i ciekawego zinterpretowania Waszej wróżby - odlewu z wosku. Zdjęcia odlewów wraz z interpretacją należy umieścić pod postem na Facebooku, informującym o konkursie. Na zdjęcia czekamy w dniu 29 listopada do godz. 23.59. Nagrodzimy najbardziej kreatywne i twórcze wpisy!

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 30 listopada 2020 r. Informacja o wszystkich nagrodzonych pojawi się na Facebookowym profilu CKiS. Przygotowaliśmy 3 nagrody za najlepiej prezentujące się i najbardziej kreatywne wpisy: Vouchery do Empiku.

Szczegółowy Regulamin Konkursu "Woskowe wróżby andrzejkowe do pobrania na stronie www.ckis.tczew.pl


Drukuj
Prześlij dalej