Ruszyły matury. CBŚP ostrzega o mailach dot. ładunków wybuchowych - "wiarygodność niska" [AKTUALIZACJA]

Matura w II LO (fot. Tcz.pl)
Tczew - Ruszyły matury. CBŚP ostrzega o mailach dot. ładunków wybuchowych - "wiarygodność niska" [AKTUALIZACJA]

zobacz galerię zdjęć: 9
W całym kraju ruszyły matury. Wielkie sprawdzanie nabytej przez młodzież wiedzy potrwa do 25 maja. W poniedziałek o godzinie 9 rozpoczął się obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem matur do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęło pismo od Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) informujące o tym, że w trakcie sesji egzaminacyjnej do wielu polskich szkół, w których przeprowadzany będzie egzamin, mogą mailem wpłynąć wiadomości informujące o podłożeniu na terenach placówek ładunków wybuchowych. Policja ocenia wiarygodność takiej informacji jako niską, jednak do szkół nie mogą wejść osoby postronne.

W poniedziałkowy ranek rozpoczął się maturalny maraton.

- Łączenie w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Tczewski, do egzaminu maturalnego przystąpi 790 osób. Dodatkowo przekazuję informację od szkół, dla których organem prowadzącym nie jest Powiat Tczewski: Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie - 88 os, Collegium Marianum w Pelplinie - 14 os. i CKZ "Nauka" w Tczewie - 21 os. - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.


Jeszcze przed rozpoczęciem matur do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęło pismo od Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) informujące o tym, że w trakcie sesji egzaminacyjnej w maju 2019 r. do wielu polskich szkół, w których przeprowadzany będzie egzaminy maturalny, mogą pocztą elektroniczną wpłynąć wiadomości informujące o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych. W wiadomości sprawca/sprawcy mogą posłużyć się m.in. sformułowaniami takimi jak: "Za chwilę detonacja, eksplozja, zasobnik z gazem bojowym fosgen, bomba, ratujcie się zginą ludzie". Jednocześnie CBŚP informuje, że będzie wystawiało ocenę wiarygodności informacji o podłożeniu tych ładunków jako "niska".

AKTUALIZACJA:

Wiadomość mailowa o możliwym zagrożeniu wpłynęła z samego rana do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie:

- Teren został sprawdzony przez policjantów - nic nie znaleziono - i egzamin mógł ruszyć bez przeszkód - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.


Z opóźnieniem przez podobnego maila rozpoczęły się natomiast matury w jednej ze szkół w Malborku. Mail wpłynął też do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie - ale nie wpłynęło to na przebieg egzaminu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  ona_gość_gość_gość_gość_gość

  06.05.2019, 12:50

  katolik

  To Katolik w Tczewie jest szkola powiatowa? niech sponsoruja Pana Niemczyka Katolicy

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
 • +4

  On...._gość

  06.05.2019, 14:13

  a kto...

  ...a kto jest na tyle odważny, aby odciąć katabasa od środków budżetowych? Jeśli uda im się raz dorwać do "cyca", to będą ssać aż do krwi! Nie mniej jednak w całej rozciągłości popieram wszelkiego rodzaju katolicką "moralność". Żaden racjonalista nie jest w stanie zniechęcić dzieci i młodzieży do tej nienasyconej bandy tak bardzo, jak oni sami. Młode pokolenie Polaków jest już dla pedofilskiej mafii stracone, a będzie jeszcze lepiej....

  Cytuj
  IP: 37.47.xx5.xx0 
  +4

  ja_gość

  06.05.2019, 16:55

  przecież pisze wyraźnie, że liceum katolickie nie podlega powiatowi...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.