Coraz mniej czasu na wniosek o zwolnienie ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Coraz mniej czasu na wniosek o zwolnienie ze składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: Wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. można składać tylko do 30 czerwca.

Zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 i styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz nawet pięciokrotne świadczenie postojowe to możliwości jakie daje Tarcza antykryzysowa 9.0.
Wnioski można składać tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Nieprzekraczalny, wynikający z ustawy, termin na przesłanie wniosku o zwolnienie ze składek to 30 czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to do tego czasu musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

Dotychczas, w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0, oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku zrealizowały zwolnienia z opłacania składek na kwotę ponad 43 mln zł. Do pomorskich przedsiębiorców trafiło również blisko 41 mln zł wypłaconych świadczeń postojowych.

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście nowych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i handel detaliczny w galeriach handlowych.

- O wsparcie mogą występować przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Jeżeli spełniają warunki określone w przepisach, to mogą uzyskać oni, w zależności od branży, zwolnienie ze składek odpowiednio za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień2021 r. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i kontach przez niego ubezpieczonych, czyli są traktowane jakby były opłacone. Dlatego ich przyszłe świadczenia nie będą niższe.

Przedsiębiorcy na podstawie nowej odsłony Tarczy Antykryzysowej mogą też dostać świadczenie postojowe od jednego, maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane. Wnioski o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Umorzenie składek i ponowne świadczenie postojowe przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Porównuje się przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego lub z lutego bądź września 2020 r.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA