Przybywa stulatków na Pomorzu

Starość, emeryt
Tczew - Przybywa stulatków na Pomorzu
Pomorskie placówki ZUS wypłacają 161 świadczeń honorowych dla  stulatków. W gdańskim oddziale jest ich 133, zaś w słupskim 28. Świadczenie takie przysługuje niezależnie od emerytury czy też innych dodatków.

Wysokość tego wyjątkowego, dodatkowego świadczenia jest różna. Od 1 marca 2020 r. to 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

- Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu tym stulatkom, którzy pobierają rentę bądź emeryturę. Mogą je również otrzymać  ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi.  W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument, który potwierdzi datę urodzenia. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS wypłaca dodatki honorowe. Jeszcze dwa lata temu ZUS na Pomorzu wypłacał 137 takich świadczeń. Prognozowana liczba świadczeń wypacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową. W całym kraju w 2040 r. będzie ich już ponad 20 tys.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  yh4_gość

  21.09.2020, 08:03

  Zus ich nienawidzi sprawdź dlaczego

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx3.xx5 
 • +3

  Makumba z erazmusa 25 cm_gość

  21.09.2020, 09:18

  oszukali system :D

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 

  Bezsrejtu_gość_gość_gość

  21.09.2020, 20:18

  Ja też ich nienawidzę

  A zus to pieniądze skąd niby ma? Bandycka piramida finansowa kradnie jednym i daje drugim. A komu ukradnie jak trzeba będzie oddać mi? Ja nic od was mafio nie chce tylko przestańcie mnie okradać!!!

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx5 
 • -3

  xx_gość

  21.09.2020, 12:36

  to rząd ma problem

  Podciągnijcie te osoby mające 100 lat pod COVID-19 i zaraz po problemie z wypłatami dodatków z ZUS. to jest metoda najlepsza na uśmiercenie wieku tych ludzi.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx0.xx6 
 • xx_gość

  21.09.2020, 12:51

  wstęp wzbroniony dla ludzi chorych.!!!!!

  co się dzieje ,czy chory człowiek z zawałem wylewem i jeszcze z innymi chorobami nie ma prawa leczyć się w jednostce najbliższej miejsca zamieszkania? SKANDAL ciężko chory człowiek ma szukać innych jednostek medycznych ,gdzie mogą go przyjąć ,a gdy nie znajdzie to co? Po kilku godzinach bądz dniach już mu pomoc nie będzie potrzebna z uwagi ,że jego życie zostało zagrożone. Co na to NFZ , który co miesiąc pobiera z ZUS składki zdrowotne.? Co na to MINISTERSTWO Zdrowia , czy taki sposób leczenia w przeklętym kraju to norma ,aby jak najwięcej społeczeństwa pod**adło na zdrowiu ,a jego życie jest zagrożone. Społeczeństwo powinno taki system zbojkotować ponieważ system służby zdrowia jest niewydajny i szkodzi życiu i zdrowiu .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA