Wakacje na A1. Rośnie natężenie ruchu, 167 kolizji i 18 wypadków

Autostrada A1 (fot. tcz.pl)
Tczew - Wakacje na A1. Rośnie natężenie ruchu, 167 kolizji i 18 wypadków
Zarządca autostrady A1 podsumowuje sezon urlopowy na AmberOne Autostradzie A1. W tym sezonie, mimo panującej pandemii, ruch w lipcu i sierpniu był tylko o 6% niższy niż w ubiegłym roku, a w wakacyjne weekendy natężenie ruchu wracało do poziomów sprzed pandemii.

W lipcu z AmberOne Autostrady A1 skorzystało 2 117 265 pojazdów, z czego najwięcej w sobotę 25 lipca, kiedy to przez wszystkie bramki przejechało ponad 80 550 pojazdów. W sierpniu ruch wyniósł 2 252 131 pojazdów, a największe natężenie przypadło na sobotę 1 sierpnia i wyniosło 86 600 pojazdów.

- Niemałym zainteresowaniem cieszył się automatyczny system poboru opłat AmberGO. Na początku wakacji było w nim zarejestrowanych 244 000 pojazdów, zaś pod koniec wakacji już
ponad 345 500 pojazdów. W wakacje ok. 18% wszystkich transakcji na AmberOne dokonywanych było z wykorzystaniem systemu AmberGO. - mówi Anna Kordecka, rzecznik GTC.

A jak to się przełożyło na płynność ruchu na bramkach?

- Niestety, nie mamy dobrej wiadomości dla osób, które nie wierzą w AmberGO. Porównując natężenie ruchu z lat poprzednich oraz ilość podnoszenia szlabanów, możemy z całą pewnością stwierdzić, że system AmberGO spełnia swoje zadanie i wpływa na płynność ruchu na bramkach. W wakacyjne weekendy w roku 2020 szlabany na bramkach zjazdowych w Rusocinie i Nowej Wsi podnoszono łącznie 39 razy, to o 23 razy mniej niż w roku 2019. Aktualne analizy ruchu na AmberOne, pokazują że AmberGO przynosi realne korzyści dla płynności ruchu na bramkach. Za przykład posłużyć może PPO Rusocin, który bez AmberGO był w stanie obsługiwać maksymalnie 1700 pojazdów na godzinę, a przy obecnym zainteresowaniu AmberGO, PPO Rusocin obsługuje ponad 2000 pojazdów na godzinę. Te liczby pokazują jak dużym usprawnieniem na bramkach autostradowych jest system AmberGO. - dodaje Kordecka.

Co zrobić, żeby jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość bramek? Zdaniem GTC, efektywność systemu AmberGO na obecnym etapie zależy wyłącznie od ilości aktywnych użytkowników systemu. Zależność jest prosta, im więcej użytkowników tym sprawniejszy ruch na bramkach. Większa liczba stale aktywnych użytkowników umożliwi nam także stałe otwarcie i oznakowanie (także poziome) bramek dedykowanych tylko dla AmberGO. Powyższe będzie możliwe, gdy co trzeci pojazd oczekujący na głównym Placu Poboru Opłat na dokonanie opłaty za przejazd Autostradą dokona jej z wykorzystaniem systemu AmberGO. Przy dużym natężeniu ruchu bramki dedykowane muszą być przełączane na tryb mieszany, by zwiększyć przepustowość całego placu poboru opłat. Przy obecnych 20% użytkowników AmberGO zachowanie bramek dedykowanych wydłuża zator dla wszystkich, także dla kierowców korzystających z AmberGO.

- Nieustannie pracujemy nad tym, aby poszerzyć możliwości dołączania do systemu AmberGO. Aktualnie można to zrobić poprzez dwie aplikacje płatnicze Autopay i SkyCash, dodatkowo usługa Autopay dostępna jest w 4 bankach oraz w aplikacji Yanosik. W kolejnych miesiącach będziemy pracować nad dalszym poszerzaniem możliwości dołączenia do systemu AmberGO, zarówno poprzez kolejne aplikacje umożliwiające płatności automatyczne jak i karty flotowe. - dodaje przedstawicielka GTC.

Wzmożony ruch wakacyjny znalazł niestety odzwierciedlenie w statystykach wypadków. W lipcu i sierpniu doszło do 167 kolizji i 18 wypadków, w których rannych zostały 64 osoby, a 1 osoba poniosła śmierć. Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do umiejętności i warunków na drodze, niewłaściwe przeplatanie pojazdów zwłaszcza podczas manewrów wyprzedzania i nieuwaga kierowców.

- Dbając o bezpieczeństwo autostradowych podróży przez całe wakacje w ramach akcji "Bezpieczne wakacje - korytarz życia", funkcjonariusze z KWP Gdańsk oraz KMP w Grudziądzu i KPP w Świeciu prowadzili na autostradzie wzmożone kontrole techniczne oraz kontrole prędkości. Łącznie przeprowadzono blisko 900 kontroli i wystawiono 148 mandatów. - mówi Kordecka.


Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców było przekraczanie dozwolonej prędkości, brak zapiętych pasów, brak uprawnień do kierowania pojazdem oraz korzystanie
z telefonu podczas jazdy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • 123_gość

  21.09.2020, 09:12

  " W wakacyjne weekendy w roku 2020 szlabany na bramkach zjazdowych w Rusocinie i Nowej Wsi podnoszono łącznie 39 razy, to o 23 razy mniej niż w roku 2019."

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • +5

  g_gość_gość_gość

  21.09.2020, 17:53

  Pobuda...

  Niech policja wezmie się za smsiaży, mejlowców oraz resztę nie mogących żyć bez telefonu za kierownicą,a gwarantuję,że średnia wypadkowa poleci na pysk.Gdy jadę samochodem , zerkam w lusterko wsteczne i widzę oczy kierowcy za mną skierowane w podłogę to szlag mnie trafia,panowie policjanci przy każdej kolizji sprawdzajcie telefony kierowców , może zrobi się bezpieczniej czy to w mieście czy na autostradzie i nie będzie przypadków,że kierowca wali w tira i tłumaczy się że go nie zauważył...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA