Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej

Spacer historyczny (fot. mat. prasowe)
Tczew - Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej

zobacz galerię zdjęć: 3
Początek jesieni i piękna pogoda to dobra okazja do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy dodamy do tego pamiątki historyczne to mamy receptę na udany czasu weekendu. Te wszystkie elementy towarzyszyły podczas "Spaceru historycznego Niziną Opaleńską", który zorganizowali Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Koło Opalenie, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie oraz firma "Sokół Trans" z Opalenia.

Widlice to mała kociewska osada, która byłą pierwszym punktem podczas jesiennej wycieczki. W dawnym okresie świetności punkt odpoczynku dla podróżujących barkami, statki wiślanymi. Miejsce ulokowania karczm i restauracji w bukowym lesie. Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele budowli z okresu świetności, a jedną z nielicznych pozostałości jest cokół obelisku Gottlieba Schmidta. W XIX wieku sprawował funkcję Tajnego Rady Rządu Pruskiego i był odpowiedzialny za uregulowanie dolnego odcinku biegu Wisły. Prace uregulowały bieg rzeki i zakończyły liczne powodzie i wylewy wody. W ramach wdzięczności wystawiono pomnik organizatorowi tych działań. W Widlicach urodził się także Józef Czyżewski. Polski drukarz, wydawca i animator życia polonijnego w Gdańsku w czasach Wolnego Miasta. Jego działalność wydawnicza przyczyniła się do utrzymania polskości na Pomorzu.

Kolejnym punktem spaceru była miejscowość Wiosło Małe z punktem widokowym na dolną Wisłę. Opalenie to kolejny przystanek podczas wycieczki. Mała kociewska miejscowość w której do 1929 roku znajdował się most wiślany, który rozebrany został przeniesiony do Torunia. Przewodnikiem po tej lokalnej ojczyźnie był Marek Kordowski miejscowy nauczyciel i odkrywca dziejów Opalenia oraz okolic. Uczestnikami wycieczki byli okoliczny mieszkańcy oraz przybysze z Kwidzynia, Gniewu, członkowie ZKP oddziały Kociewskie z Tczewa i Pelplina. W przyszłości podobne inicjatywy będą kontynuowane.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  anzi _gość

  27.09.2022, 09:16

  a może

  A może by tak, Panie redaktorku sprawdzić przed publikacją co się napisało. Ja tu widzę parę błędów.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.