Co czwarty Polak pali. Dzisiaj (21.11) Dzień Rzucania Palenia

Palenie, papierosy
Tczew - Co czwarty Polak pali. Dzisiaj (21.11) Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem - nie tylko zdrowotnym - ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 29%, wśród kobiet 20%.

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?


Z każdym kolejnym dniem i rokiem oczyszczania się organizmu po rzuceniu palenia, maleje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe - nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu pokarmowego. Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia.

Co się dzieje w naszym organizmie po rzuceniu palenia?

- w ciągu 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno obniży się, ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy;
- w ciągu 8 godzin ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się;
- po 24 godzinach występuje mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego;
- po 48 godzinach powróci prawidłowe funkcjonowanie zmysłów smaku i węchu;
- od 2 tygodni do 3 miesięcy wzmocni się układ krążenia i poprawi się kondycja fizyczna;
- od 1 do 9 miesięcy zwiększy się wydolność układu oddechowego, ustąpią duszności, kaszel, zmęczenie;
- po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się
- o połowę również mniejsze będzie ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
- po 15 latach ryzyko zachowania na raka płuc będzie porównywalne jak u osoby nigdy niepalącej.

Już dziś rzuć palenie a Twój organizm rozpocznie proces oczyszczania i regenerowania!

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +14

  achhh_gość

  21.11.2019, 08:08

  A ja mam prośbę do palących- jeśli czekacie na kogoś przed sklepem albo po prostu chcecie sobie zajarać przed zakupami to idźcie gdzieś na bok. Przed każdym wejściem do sklepu jak carrefour czy lidl trzeba przejść przez chmurę dymu.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx6 
 • +1

  gość_gość

  21.11.2019, 08:19

  'po 15 latach ryzyko zachowania na raka płuc Nie to że się czepiam ale 'zachowujmy' się :-)

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx2.xx2 
 • +10

  Rad_gość

  21.11.2019, 08:36

  Paliłem 10 lat paczkę dziennie, rzuciłem z dnia na dzień bez jakichkolwiek problemów. Moja mama paliła 40 lat - zrobiła dokładnie tak samo - jak postanowiła, tak zrobiła. Da się? Da! Ale trzeba SAMEMU CHCIEĆ - żadne tabletki, plastry, gumy czy e-papierosy nie pomogą jeśli sami nie mamy na tyle silnej woli i chęci żeby to zrobić. Co miesiąc do skarbonki wrzucam to, co przeznaczyłbym na papierosy - taka forma regularnego oszczędzania - przyjemne z pożytecznym :) Powodzenia wszystkim tym, którzy chcąc skończyć z tym paskudnym nałogiem ;)

  Odpowiedz
  IP: 82.177.xx8.xx7 
 • +4

  gosc_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  21.11.2019, 12:54

  normalny człowiek nie pali jak można świadomie niszczyc sobie życie.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx7 
 • Rad_gość

  21.11.2019, 15:17

  Każdy ma skłonność do popełniania błędów, sięgnięcie po papierosa jest jednym z nich. A potem to już nałóg... Alkohol to również silna trucizna dla mózgu, a zapewne nie raz sięgnąłeś po zimne piwo latem czy wypiłeś kieliszek wódki na imprezie..

  Cytuj
  IP: 82.177.xx8.xx7 
 • Nalogowcy.pl_gość

  21.11.2019, 22:36

  polish reality

  Palenie tytoniu to domena meneli oraz ludzi słabych psychicznie. Wszystkim palaczom poleciłbym heroinę -wciąga podobnie, ale szybciej wyniszcza słabe jednostki.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.