Dane z dowodu rejestracyjnego trafiły na smartfony

telefon, samochód, kierowca
Tczew - Dane z dowodu rejestracyjnego trafiły na smartfony
Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o kolejną usługę. To mPojazd - czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja została właśnie wzbogacona o nową usługę - mPojazd - z której korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Inaczej mówić - osoby, które są "wpisane" w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.

- Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.Co dokładnie znajdziesz w usłudze mPojazd?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Dla kogo?

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.


Dregulacja, potem prawo jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Na pocztę i po zniżkę

mObywatel to obecnie cztery usługi. Poza mPojazdem oferuje również mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty - np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. To także mLegitymacja szkolna - czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek oraz podobna mLegitymacja studencka.


Cyfryzacja jest dla kierowców

To nie wszystkie usługi, jakie dla kierowców przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.Gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu,
czy pobrać jego dane, sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę - jest bezpieczny.


mObywatel iOS - usługa: mTożsamość
mObywatel Android (6.0 wzwyż) - usługi: mTożsamość, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +1

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  23.05.2019, 07:06

  UJAWNIAMY !!!

  Polecam na Youtube - M.K.TV ( Zdrada PiS- u ) 26 Maja głosuj na KONFEDERACJĘ !

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx9.xx7 
 • -4

  Leszek_gość

  23.05.2019, 07:41

  uwaga to spamer - automat który wszędzie wkleja ten sam spam

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx0 
 • -2

  raf_gość

  23.05.2019, 07:51

  brak danych mPojazd

  Słabo z tą aplikacją - mimo, że mam OC to w aplikacji brak danych o ubezpieczeniu i dacie ważności polisy. Ktoś nie testował za dobrze, a kasa z budżetu "przytulona". Brawo Ministerstwo Cyfryzacji! Za takie błędy w firmach prywatnych lecą głowy i/lub premie. Dodatkowo , skoro już zrobili dane o Pojeździe, to mogliby dodać z bazy CEPIK historie pojazdu wraz z przebiegami rejestrowanymi od bodajże 2014 roku. Słabo, słabo.... nadal 100 lat za murzynami.

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • -1

  ja_gość

  23.05.2019, 07:55

  Świetne rozwiązanie!

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • r_gość

  23.05.2019, 12:08

  zdjęcie do artykułu

  Nie chce się czepiać, ale zdjęcie nad artykułem pokazuje wykroczenie, polegające na używaniu telefonu w trakcie jazdy (licznik co prawda zamazany, ale jednak wskazówka nie jest na 0) Trochę faux pas;).

  Cytuj
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • Ja_gość_gość

  23.05.2019, 12:38

  Bo to obrotomierz! Zawsze jest w okolicy 1000 obrotów. Prędkościomierz pokazuje 0

  Odpowiedz
  IP: 195.117.xx5.xx7 
 • gwajer_gość

  24.05.2019, 00:03

  Mój patent na nową aplikację, mSuperobywatel. Uwaga!!! Rozdaję ZA DARMO!!! Zupełnie bezpłatny patent na aplikację mSuperobywatel, która przechowuje w smartfonie informacje zawarte w dokumentach pojazdu!!! Oto szczegóły: 1. Uruchamiamy w smartfonie (z obojętnie jakim systemem, może być Android, ios lub inny) aplikację "aparat"; 2. Robimy zdjęcie dokumentów pojazdu; 3. Zapisujemy w galerii telefonu. W ten sposób możemy cieszyć się posiadaniem aktualnych danych z dokumentów pojazdu. Wadą jest brak powiadomień o końcu polisy i końcu badania technicznego, ale nie jest to dotkliwy brak, ponieważ pod koniec ważności polisy OC w skrzynce i tak znajdziemy list od naszego ubezpieczyciela, a o końcu badania technicznego przypominają niektóre stacje kontroli wysyłając SMS. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.