Idą zmiany na rynku pracy? We wrześniu było gorzej niż miesiąc wcześniej

(fot. pomorskie.eu)
Tczew - Idą zmiany na rynku pracy? We wrześniu było gorzej niż miesiąc wcześniej
Stopniowo rośnie poziom bezrobocia w regionie. We wrześniu 2020 wyniósł 5,7 proc. Jest też coraz więcej bezrobotnych, a najwięcej rejestracji odnotowały urzędy pracy w powiecie puckim, kartuskim i w Gdańsku. Ich liczba wzrasta już od lipca, natomiast w porównaniu do sierpnia osób bez pracy jest więcej o 1,1 tys. osób.

Szacunkowe dane o rynku pracy w województwie pomorskim przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

Najmniej bezrobotnych w Sopocie
Stopa bezrobocia w regionie wzrasta sukcesywnie od początku epidemii koronawirusa. W marcu wynosiła 4,7 proc., w czerwcu 5,5 proc., natomiast we wrześniu jest to już 5,7 proc. W porównaniu do roku ubiegłego, bezrobocie wzrosło o 1,3 proc. (było wtedy rekordowo niskie i wynosiło 4,4 proc.). Pomorskie jest na piątym miejscu pod tym względem w kraju po województwach: wielkopolskim, śląskim, mazowieckim i małopolskim. W kraju bezrobocie utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

W województwie pomorskim największe bezrobocie we wrześniu odnotowano w powiatach: nowodworskim (13 proc.), malborskim i człuchowskim (po 11,1 proc.). Z kolei najmniejszy odsetek osób bez pracy jest w Sopocie (2,4 proc.), Gdyni (3,2 proc.) i Gdańsku (3,3 proc.).


W wrześniu pięciu pracodawców zgłosiło zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych, które objąć mają 167 osób. Dotyczy to dwóch branż: przemysłu i usług. Od momentu zamrożenia gospodarki w województwie pomorskim odnotowano łącznie 1472 takich zgłoszeń zwolnień.

Nowe miejsca pracy na plus
W Pomorskiem we wrześniu 2020 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 53,9 tys. osób, podczas gdy jeszcze w marcu było to 45 430 osób. Najwięcej nowych bezrobotnych zgłosiło się do urzędów w Gdańsku (909 osób), powiecie wejherowskim (680) i w Gdyni (442). Łącznie w pomorskich urzędach pracy było to 7779 osób (jednocześnie wyrejestrowało się 6641).

- Pozytywną informacją jest rosnąca liczba nowych miejsc zatrudnienia i aktywizacji zawodowej - mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - W Pomorskiem na ten moment jest ona zbliżona do tej sprzed pandemii. We wrześniu to 8,5 tys. ofert, czyli o 1,9 tys. więcej niż w sierpniu. To dobry wynik. Należy jednak też mieć na uwadze, że liczba ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy stanowi tylko pewną część ofert rekrutacyjnych, co nie daje pełnej wiedzy o faktycznej sytuacji na rynku pracy - wyjaśnia Żmudzińska.

Obcokrajowcy cały czas poszukiwani
Pomorscy pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców w swoich firmach. W sierpniu liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wyniosła 11,7 tys., a we wrześniu było to już 14,2 tys. tego typu deklaracji. - To rekordowa liczba oświadczeń - mówi Katarzyna Żmudzińska. - Być może forma krótkoterminowych umów ma tutaj największe znaczenie. Faktem jest, że najliczniejszą grupą, decydującą się na pracę w naszym regionie, są Ukraińcy. Są oni obecnie zatrudniani niemal w każdej branży - informuje Żmudzińska.


Co dalej z pracą na Pomorzu?
Na pomorskim rynku pracy nadal daleko jeszcze do normalności sprzed pandemii. Widać to chociażby po nastrojach pracowników. Szanse i zagrożenia, wpływające na podmioty gospodarcze są tak niepewne, że niemożliwe jest przedstawienie jednoznacznej prognozy. - Na powrót do rynku pracownika niewątpliwie przyjdzie jeszcze poczekać, o ile faktycznie taki okres powróci - mówi Katarzyna Żmudzińska. - Miesiące jesienne i zimowe zwykle przynoszą pogorszenie wskaźników na pomorskim rynku pracy. To zdecydowanie mniej komfortowa sytuacja dla osób młodych, które na rynek pracy dopiero wchodzą. Proponowane im oferty są gorzej płatne, mniej jest staży i szkoleń - tłumaczy Żmudzińska.

Jak tłumaczą specjaliści, w tym roku na realia rynku pracy ogromny wpływ będzie miała sytuacja epidemiologiczna w kraju i w regionie.

Więcej o rynku pracy tutaj.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  _gość

  16.10.2020, 10:07

  dane z września są szacunkowe

  zatem nie są wiarygodnym źródłem informacji. Artykuł nie ma racji bytu.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • +9

  Pionier_gość_gość

  16.10.2020, 10:20

  >>>

  Jaki wymowny artykuł, dodany dzien po artykule o nagrodzeniu urzedu pracy. Cóz za ironia XD

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • tak właśnie jest_gość

  16.10.2020, 20:40

  .

  Jedyne dobrze napisane artykuły na tcz.pl to te, które zostały skopiowane, wklejone, a następnie udostępnione na tym portalu. He He

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx0 
 • +3

  anonim_gość

  18.10.2020, 11:55

  Przyjmujcie więcej Ukraińców to bezrobocie zmaleje HA HA mądre firmy

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA