Rok 2020 Rokiem powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy

Zima w Gniewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Rok 2020 Rokiem powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy
Na sesji 27 grudnia, Rada Miejska w Gniewie podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2020 Rokiem Powrotu Ziemi Gniewskiej do Macierzy. To nawiązanie do tegorocznych obchodów 100-lecia przyłączenia Ziem Powiatu Tczewskiego do Niepodległej Polski.

W październiku 1919 r. generałowi Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu pokojowego i planowego zajęcia Pomorza, przyznanego Polsce na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Zgodnie z planem przejmowanie Ziem Pomorskich rozpoczęło się 18 stycznia 1920 r. od przejęcia Torunia przez oddziały 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920 r., kiedy to ostatni żołnierze opuścili Gdańsk.

Przyłączenie Ziemi Gniewskiej do niepodległej Polski oficjalnie nastąpiło 27 stycznia 1920 roku. Pomimo kilku incydentów, wśród których były próby stawiania zbrojnego oporu, a także liczne przypadki sabotażu, obejmowanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń. 10 lutego 1920 r. generał Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

W związku z chęcią upamiętnienia tamtych dni, w roku 2020 Gmina Gniew zamierza przeprowadzić szereg działań z zakresu edukacji i upowszechniania wiedzy o lokalnej historii, w szczególności poprzez:


- organizację konkursów, wystaw, imprez i uroczystości,
- wydawanie publikacji czy
- realizację odpowiednich programów edukacyjno - wychowawczych.

Realizacja uchwały wymaga wspólnej pracy wielu osób, organizacji i instytucji. W sposób szczególny w proces ten należy włączyć szkoły i nauczycieli, Gminny Ośrodek Kultury w Gniewie, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gniewie oraz inne instytucje i organizacje działające w sferze kultury i edukacji. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkie podmioty, które planują organizację tegorocznych wydarzeń do podejmowania działań, mających na celu upamiętnienie powrót Ziemi Gniewskiej do Macierzy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +3

  on_gość_gość

  03.02.2020, 00:45

  SP1

  Może moją szkołę w tym roku w końcu skończą. Kasa od poprzedniego wykonawcy za kary za zejście z budowy jest, to budujmy, naszymi, razem zdążymy!

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx3.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA