"To już 100 lat - Chwała Hallerczykom". Tak Tczew świętował

30 stycznia Tczew świętował stulecie powrotu do Polski. Z tej okazji zaplanowano duże widowisko historyczne z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów i koni, a także piknik historyczny na placu Hallera. W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu rekonstruktorów, konie, Kociewska Orkiestra Dęta "Torpeda" i chór Echo. Wojska Hallera wkroczyły od strony parku i udały się przed budynek ratusza. Towarzyszył temu barwny korowód. Oprócz rekonstruktorów w widowisku zobaczyliśmy także postaci z Tczewa - prezydent wcielił się w rolę ówczesnego burmistrza, a starosta... starosty. Tuż przed siedemnastą uroczystości przeniosły się na plac Hallera, gdzie odbył się piknik żołnierski. Dla mieszkańców przygotowano grochówkę. To właśnie Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. W tym roku mieliśmy szczególny powód do świętowania, ponieważ 100 lat temu, po wkroczeniu do miasta wojsk gen. Józefa Hallera, Tczew wrócił do Polski. Stało się to po 148 latach zaborów. Świętuje także całe Pomorze - a główne uroczystości zaplanowano na 10 lutego, na pamiątkę zaślubin Polski z morzem.
© Zabrania się kopiowania, przetwarzania, bądź dalszego publikowania materiałów wideo bez podania ich autora i źródła pochodzenia!
Kontakt w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie - tutaj.
    
Jak oceniasz ten materiał wideo?
Ocena ogólna tego wideo: 3.25
Subskrybuj kanał Tcz.pl
YOUTUBE 9580 SUBSKRYBCJI
Filmy Tcz.pl w YouTube
Kanał wideo Telewizji Tczew w YouTube
9 487 440 wyświetleń wszystkich filmów
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  logiczny_gość

  03.02.2020, 09:13

  powitanie wg magistratu

  bez związku z faktymi historycznymi . Haller nawet udzielał błogosławieństwa .

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx5.xx8 
 • MaGry_gość

  08.02.2020, 17:56

  To już sto lat...

  Bardzo profesjonalny materiał. Pięknie śpiewane pieśni legionowe, patriotyczne. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy jest dostępna płyta z tymi piosenkami w wykonaniu tego zespołu. Niestety nie wiem kto śpiewa...a szkoda. Super profesjonalizm. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 89.69.xx5.xxx 
 • +1

  gość_gość_gość

  14.02.2020, 11:13

  Hwala halerczykom

  Witam. A czym wykazał się gen. Haler. Nikt nie przedstawi prawdziwych faktów. Za co został usunięty karnie z armii.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.