To najstarsza fotografia z widokiem w Polsce?

To prawdopodobnie najstarsze zdjęcie mostu, a także samego Tczewa (fot. zbiory Dawnego Tczewa)
Tczew - To najstarsza fotografia z widokiem w Polsce?
Odnaleziona tydzień temu fotografia Mostu Tczewskiego datowana na rok 1853, ukazująca wstępny etap jego budowy, prawdopodobnie jest nie tylko najstarszą fotografią wykonaną w Tczewie! Niewykluczone, że jest najstarszym zdjęciem z widokiem w całej Polsce!

O sensacyjnym odkryciu forumowiczki z Dawnego Tczewa informowaliśmy tutaj - Unikat! To prawdopodobnie najstarsze zdjęcie Tczewa i Mostu Tczewskiego . Okazuje się, że odkrycie może być jeszcze cenniejsze niż pierwotnie przypuszczano. Sprawę szczegółowo opisuje Dawny Tczew:

Ireneusz Dunajski, autor książek o dziejach fotografii w Gdańsku, członek Europejskiego Stowarzyszenia Historyków Fotografii z siedzibą w Wiedniu i wreszcie kolekcjoner starych fotografii m.in. ukazujących Tczew (sprzedał swoją kolekcję Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie) jest zdania, że odnaleziona przez Jagodę Koc fotografia z 1853 roku jest najstarszą fotografią z widokiem wykonaną na terenie naszego kraju. Poniżej w punktach fakty, które udało się nam ustalić dzięki panu Dunajskiemu:

- z lektury XIX-wiecznej relacji Preussa (spisał chronologię budowy mostu) wydedukowaliśmy, że zdjęcie wykonano w 1852 lub 53 roku, przy czym bardziej przychylaliśmy się wobec tej drugiej daty. Według relacji w 1853 roku dopiero rozpoczynano budowę czwartego filara (licząc od strony Tczewa), a na zdjęciu widzimy rusztowanie wokół wykańczanego już pierwszego filara, gotowy filar drugi i trzeci i rusztowania pod filar czwarty. Pan Dunajski jest przekonany, że zdjęcie było wykonane przez fotografa z Berlina podczas bardzo słonecznego dnia latem 1853 roku, prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu. Latem 1852 roku takiego zaawansowania prac zdjęcie by nie uwieczniło, ponieważ według odnalezionej przez pana Dunajskiego notatki z listopada 1852 roku pierwszy filar był wówczas dopiero ukończony w połowie. Z kolei notka z gazety Leipziger Zeitung wydanej w październiku 1853 roku podaje, że zakończono wówczas prace przy niemal wszystkich filarach oprócz połowy ostatniego. Wychodzi na to, że między latem 1853 roku a październikiem tegoż roku budowniczy musieli dokończyć niemal wszystko to, co na fotce było w trakcie budowy. Z chronologii Preussa wiemy, że na przełomie 1853 i 54 roku robotnicy byli już zajęci rozstawianiem wielkich rusztowań pod montaż pierwszych dwóch kratownic Lentzego, więc wówczas prace przy wszystkich filarach były już zakończone.


- Ireneusz Dunajski uważa, że obecnie jest to najstarsza nam znana fotografia w Polsce, która została wykonana na zewnątrz przy pomocy negatywu papierowego i odbitki solnej. W Gdańsku pierwsze fotografie widokowe wykonano w październiku 1853 roku, w Płocku w 1854, a w Warszawie w latach 1855-56. Wniosek taki, że zdjęcie Mostu Tczewskiego z lata 1853 roku jest najstarsze.

- Zanim XIX-wieczni fotografowie zaczęli używać negatywu papierowego, wcześniej utrwalali widoki w postaci dagerotypów. To typ fotografii, których nie dało się skopiować, niemożliwe było wykonanie odbitek. Obecnie najstarszym zachowanym dagerotypem w Polsce jest ten ukazujący Wrocław.

- W Tczewie z pewnością dagerotypy robiono w czasie budowy mostu, jednak do dziś nie zachowała się żadna taka fotografia. Zamiast niej zachowała się litografia wykonana na podstawie dagerotypu, który został zrobiony prawdopodobnie w 1850 roku lub 51. Mowa o panoramie Tczewa C. A. Manna ukazującej widok na tczewską starówkę oraz most łyżwowy. W momencie wykonania tego zdjęcia trwała już początkowa faza budowy Mostu Tczewskiego. Gdyby komuś udało się odnaleźć dagerotyp, na podstawie którego powstała znana nam litografia, byłoby to najstarsze zdjęcie wykonane w Tczewie. Dopóki dagerotyp nie zostanie odnaleziony, najstarszym zdjęciem jest to z 1853 roku ukazujące budowę filarów.

- Według Ireneusza Dunajskiego jest możliwe, że bardzo ważne wydarzenie z lipca 1851 roku, jakim było wmurowanie kamienia węgielnego z udziałem króla Prus, było sfotografowane w postaci dagerotypu. Niestety nikt do tej pory nie dokonał takiego odkrycia.

- Biorąc pod uwagę nieoczekiwane, zaskakujące odkrycie zdjęcia z 1853 roku, możemy mieć nadzieję, że jeszcze wiele innych odkryć przed nami - podsumowuje Dawny Tczew.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +7

  s_gość_gość

  24.11.2020, 10:27

  Kamienica nad Wisła

  Czy ktoś wie dlaczego budowa kamienicy nad Wisłą staneła? Najpierw inwestor walczył o pozwolenie na budowę a teraz sam ją wstrzymał. Dlaczego?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx2.xx3 
 • v_gość

  25.11.2020, 08:19

  Wiesz, o co chodzi, kiedy nie wiadomo, o co chodzi? Dopowiedz sobie resztę.

  Cytuj
  IP: 5.226.xx3.xx5 
 • Głópek_gość

  24.11.2020, 13:14

  Korona wirus i budowA

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.