Prawo.pl: trwają prace nad nowym orzecznictwem o niepełnosprawności

Głuchoniemy, język migowy
Tczew - Prawo.pl: trwają prace nad nowym orzecznictwem o niepełnosprawności
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowym systemem orzecznictwa o niepełnosprawności. Będzie też nowe nazewnictwo. Działania te mają pomóc osobom głuchym lub niedosłyszącym w znalezieniu pracy - informuje portal Prawo.pl.

W Polsce ludzie głusi i niedosłyszący mają problem ze znalezieniem pracy. Szacuje się, że nawet 80 proc. takich osób, nie pracuje. "W krajach Unii Europejskiej nie ma odrębnego ustawodawstwa dotyczącego sytuacji osób głuchych na rynku pracy oraz nie ma wykazu zawodów, do których dostęp dla tych osób byłby ograniczony" - mówi cytowana przez Prawo.pl, poseł Iwona Kozłowska. Według niej problemy ze znalezieniem pracy przez tych ludzi wynikają w głównej mierze z utartych stereotypów oraz z orzecznictwa.

Poseł Kozłowska wraz z grupą posłów wystąpiła z interpelacją do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ich zdaniem, sytuacji nie ułatwia fakt, że w Polsce brakuje obecnie standardów orzekania w sprawach niepełnosprawnych (głuchych lub niedosłyszących) np. kandydatów na kierowców. Konsekwencją tego, jest orzekanie nieobiektywne, zbyt restrykcyjne lub zbyt liberalne. Niestety dotyczy to nie tylko orzecznictwa względem kandydatów na kierowców, ale także wielu innych profesji - donosi Prawo.pl.

Czynnikiem negatywnie wpływającym na orzecznictwo jest też zdecydowanie piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie o niepełnosprawności. "Nazywanie zdolności czy też niezdolności do wykonywania danej pracy, w swym przekazie, wskazuje w sposób jednoznaczny pewnego rodzaju >>niedobory<<, zamiast zwracać uwagę i podkreślać możliwości lub wskazywać potrzeby kompensacji" - zauważają posłowie.

Jak poinformowała wiceminister Barbara Socha, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Będą to rozwiązania systemowe, w ramach których zdefiniowane zostanie nowe nazewnictwo, które zawarte zostanie w przygotowywanej przez resort ustawie.


Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/osoby-gluche-i-niedoslyszace-dlaczego-maja-problemy-ze,510005.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +5

  Yeti_gość

  19.08.2021, 18:01

  Bankructwo szpitala w Tczewie

  Niemiecki odpowiednik ZUS żąda od polskiego szpitala 16 mln zł odszkodowania. Zapłata oznaczać będzie koniec opieki zdrowotnej w Tczewie. od 9:45 minuty tnij.tcz.pl/?u=15af5d

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • Josef_gość

  21.08.2021, 08:30

  Masz wyprany mózg.

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • SWIADOMOŚĆ_gość_gość

  20.08.2021, 23:59

  BROŃ BIOLOGICZNA

  tnij.tcz.pl/?u=6b978e

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx5.xx5 
 • +2

  xxx_gość_gość

  22.08.2021, 15:09

  Tak to jest .....

  Zabrać PCPR - om możliwość orzekania o niepełnosprawności ....... nagminnie rozdają orzeczenia nie znajdujące pokrycia faktycznego w stanie zdrowia. Niech ZUS orzeka jak kiedyś i będzie 80% mniej tych oszustów !!!

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.