Stanisława Sterczewska patronuje tczewskiemu "Medykowi"

Uroczystość w ZKZ (fot. mat. prasowe)
Tczew - Stanisława Sterczewska patronuje tczewskiemu "Medykowi"

zobacz galerię zdjęć: 3
Medyczne Studium Zawodowe przy Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA w Tczewie otrzymało imię Stanisławy Sterczewskiej. To osoba, która całe swoje dorosłe życie poświęciła edukacji medycznej i wychowaniu kolejnych pokoleń tczewskich pielęgniarek.

Uroczystość, na którą przybyło wielu gości - m in. nestorki szkolnictwa medycznego naszego miasta - wieloletnie nauczycielki kultowego Liceum Medycznego w Tczewie pod przewodnictwem Urszuli Kołackiej - odbyła się 2 kwietnia. Medyczne Studium Zawodowe kontynuuje tradycje Liceum Medycznego. Teraz placówka będzie nosić imię Stanisławy Sterczewskiej - osoby, która całe swoje dorosłe życie poświęciła edukacji medycznej i wychowaniu kolejnych pokoleń pielęgniarek.

Tak Panią Stanisławę wspomina jej wieloletnia przyjaciółka i współpracowniczka, Krystyna Sadokierska:


- Panią Stanisławę Sterczewską poznałam pod koniec lat. 70. Byłam wtedy zatrudniona w Zespole Opieki Zdrowotnej w Tczewie na stanowisku przełożonej pielęgniarek w otwartej opiece zdrowotnej. Po śmierci mojego męża, Stasia zaproponowała mi dodatkowe zatrudnienie w charakterze nauczyciela przedmiotu. Organizacja pracy pielęgniarki w otwartej opiece zdrowia, na co wyraziłam zgodę. Uczennice Liceum Medycznego w Tczewie rozpoczynały naukę w wieku 15 lat, a kończyły w mając lat 20. W szkole dorastały, dojrzewały, zdobywały zaszczytny zawód pielęgniarki. Dzięki Stasi w szkole panowała serdeczna atmosfera. Szkoła tętniła życiem, jak wielka rodzina, stworzona przez dyrektorkę, uczennice, nauczycieli i pozostały personel. Szlachetna, ambitna, była przekonana, że w każdym człowieku drzemie dobro. Bezkonfliktowa, umiała nawiązać kontakt z każdą uczennicą, ich rodzicami, współpracownikami. Stasia zawsze miała ogromny szacunek dla drugiego człowieka. Bezinteresowna, cierpliwa, umiała słuchać, pomagała potrzebującym. Była nieoceniona. Umiała dochować tajemnicy, doradzić i pomóc. Cieszę się, że ją spotkałam na swojej drodze. Szkoda, że nie możemy, tak jak dawniej, spotkać się i porozmawiać o codziennych troskach i radościach. Stasia była kobietą o dużej mądrości życiowej. Zawsze elegancka, uśmiechnięta - taka na zawsze pozostanie w mojej pamięci.

Podczas uroczystości otwarto również Izbę Tradycji Pielęgniarek Tczewskich.

Dodamy, że placówka powstała w 2011 roku z inicjatywy Marii Wasiewicz - Galińskiej, wychodząc naprzeciw wyzwaniom na polu służby zdrowia i wpisując się we współczesny system kształcenia średniego personelu medycznego. Medyczne Studium Zawodowe funkcjonuje na prawach i obowiązkach szkół publicznych. Kształcenie odbywa się zarówno w systemie dziennym jak i weekendowym, co stanowi ogromną dogodność dla słuchaczy. Nauka jest bezpłatna.

W 2013 roku szkołę opuścili pierwsi absolwenci kształcący się na trzech kierunkach: OPIEKUNKI DZIECIĘCEJ, DIETETYKA, TECHNIKA MASAŻYSTY. Do dziś placówka może poszczycić się liczbą 340 absolwentów, którzy uzyskali dyplomy uprawniające do pracy w zawodzie zarówno w Polsce , jak i w krajach Unii Europejskiej. Na przestrzeni lat w niezwykle prężnie działającym studium otwierane były kolejne kierunki nauczania - technik farmaceutyczny, opiekunka dziecięca, asystentka stomatologiczna , dietetyk i technik masażysta, czy technik elektroradiolog oraz ortoptystka.


- Wspomnieć należy, że absolwenci Medycznego Studium Zawodowego w Tczewie osiągają doskonałe wyniki egzaminów państwowych, uzyskując najwyższe noty egzaminów pisemnych i praktycznych. Niebagatelna w tym rola wysoko kwalifikowanej kadry pedagogicznej studium, złożonej również z byłych absolwentek Liceum Medycznego, a także dbałość dyrekcji o zapewnienie słuchaczom pełnowartościowych praktyk zawodowych oraz odpowiednich warunków kształcenia w nowoczesnych, specjalistycznych pracowniach. Placówka ściśle współpracuje z takimi podmiotami, jak Szpitale Tczewskie, Polpharma w Starogardzie Gdańskim, a także ze żłobkami i przedszkolami na terenie Tczewa, domami pomocy społecznej i ośrodkami pomocy społecznej na terenie powiatu. Również ośrodki terapeutyczne na terenie miasta i regionu stanowią miejsca praktyk naszych słuchaczy. - wyjaśniają przedstawiciele placówki.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +5

  Tak _gość_gość_gość_gość

  04.04.2019, 11:21

  Jeżżżu jaki sterczacy fryz

  Odpowiedz
  IP: 88.87.xx5.xx4 
 • +1

  Oj..._gość

  04.04.2019, 12:59

  Przepraszam co to za brednie od kiedy bezpłatna jest nauka? Czyżby nowość ?

  Odpowiedz
  IP: 37.109.xx3.xx6 
 • mary_gość

  04.04.2019, 15:19

  dot.odplatnosci w szkole medycznej

  na wiekszosci kierunków była bezpłatna zawsze..a od lutego br. jest bezpłatna na wszystkich kierunkach

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx7 

  magda_gość

  04.04.2019, 18:50

  Na kierunku technik farmaceutyczny zajęcia są płatne

  Cytuj
  IP: 155.133.xx7.xx5 
 • +3

  uczennica LM_gość

  04.04.2019, 14:33

  widok tych dwóch "pań pielęgniarek" totalnie odbiega od widoku uczennicy z LM gdy Dyr była Pani Sterczewska: rozpuszczone i farbowane włosy?, makijaż? nie dopuszczalne- było : nie wpuszczenie na zajęcia do pracowni, już zmyć to do łazienki i przyjść z rodzicami i kontrola długości paznokci oraz czy pomalowane!!! tak było a ten obrazek przeczy temu co było a jest teraz tym bardziej za na foto się Panie Nauczycielki którego tego wymagały!!!....hmmm jak to czasy sie zmieniły

  Odpowiedz
  IP: 153.19.xx2.xx3 
 • Teraz to wgl jest parodia..._gość

  05.04.2019, 11:54

  Teraz to wgl jest tam parodia,rywalizacja między wykładowcami,która lepszy zakiecik,garsoneczkę,pantofelki.Włosy zrobione,manicure obowiązkowy ... I propozycje "ucciwej" koleżanki że jak ktoś nam z wykładowców nie pasuje to petycja do dyrekcji bo ona sobie wruli koleżankę :-) :-) :-) :-) jahahaha ,a potem taka jedna z drugą "nieucciwie"siedzi i je niedzielny obiadek :-) :-) :-) :-) przy jednym stole :-) :-) :-) :-) to się nazywa polityka pedagogów :-) pseudo :-)

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx3.xx7 
 • gość_gość_gość_gość

  08.04.2019, 14:23

  co?

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx7 
 • gość_gość_gość

  08.04.2019, 14:22

  Czytanie ze zrozumieniem

  "Na kierunku technik farmaceutyczny zajęcia są płatne"

  OD LUTEGO br zajęcia są bezpłatne. Nie było od lutego naboru na technika farmaceutycznego.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.