Kiedy podatek liniowy może okazać się opłacalnym rozwiązaniem?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Kiedy podatek liniowy może okazać się opłacalnym rozwiązaniem?
Podatek liniowy to popularny rodzaj opodatkowania działalności gospodarczej. Decydują się na niego przedsiębiorstwa, które osiągają duży dochód. Wówczas może okazać się on opłacalny. Przed wyborem tej formy opodatkowania warto więc dowiedzieć się, na czym ona polega i kiedy konkretnie jest korzystna. Nie można przy tym zapominać o zmianach, które wprowadził Polski Ład.

Czym charakteryzuje się podatek liniowy i jak sprawdzić, czy będzie opłacalny?

Podatek liniowy oznacza rozliczanie się przedsiębiorstwa według jednej, stałej stawki. Zawsze wynosi ona 19% - w tym przypadku nie ma znaczenia, jakie dochody osiąga dana firma. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać firmy, które prowadzą działalność o charakterze pozarolniczym. Może być ono bardziej opłacalne niż tzw. skala podatkowa czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku.

Chcąc dowiedzieć się, jak będą wyglądały dochody danej firmy przy zastosowaniu podatku liniowego i od razu porównać je z dochodami możliwymi do osiągnięcia przy innych formach opodatkowania, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora. W sieci bez trudu można znaleźć takie narzędzia. Najlepiej wybrać to, które jest na bieżąco aktualizowane i bierze pod uwagę zmiany wprowadzone przez Polski Ład. Aby je znaleźć, wystarczy wyszukać hasło "polski ład kalkulator", po czym wyświetli się m.in. Infakt .


Czyste obliczenia to jednak nie wszystko, dlatego też warto poznać charakter najnowszych zmian w podatku liniowym i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach będzie on korzystny dla przedsiębiorców.

Jakie zmiany w podatku liniowym wprowadził Polski Ład?

Polski Ład wprowadził niemałą rewolucję w systemie podatkowym. W kwestii podatku liniowego najważniejszą zmianą okazały się zagadnienia związane ze składką zdrowotną. Jej wysokość ustalono na 4,9%. Co ważne, w przeszłości składkę można było odliczać od podatku - na początku 2022 roku taka możliwość została zlikwidowana. To niekorzystna zmiana. Liniowcy nie otrzymują też za nią rekompensaty, np. w postaci ulg. Możliwe jednak, że sytuacja związana ze składką zdrowotną ulegnie zmianie. 24 marca 2022 roku zapowiedziano możliwe zmiany w tym zakresie. Ministerstwo Finansów planuje wyłączyć składkę zdrowotną z opodatkowania m.in. w przypadku liniowców. Zgodnie z założeniami, do rocznego limitu w kwocie 8700 zł, będą oni mogli zaliczyć składkę zdrowotną w koszty. Konsultacje związane z wprowadzeniem tej zmiany mają potrwać do początku kwietnia 2022 roku.

Kiedy podatek liniowy się opłaca?

Kiedy zatem podatek liniowy staje się korzystny dla przedsiębiorcy? Może tak być wtedy, gdy:

- przedsiębiorstwo w skali roku osiąga dochód, który wynosi przynajmniej 120000-130000 zł,
- poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca osiąga dochody ze źródeł innego typu i podlegają one pod rozliczanie według zasad ogólnych (inaczej skali podatkowej; taka sytuacja ma miejsce w przypadku umowy o pracę). Wówczas pojawia się szansa na to, by uwzględnić dużą część ulg o charakterze podatkowym w rocznym zeznaniu podatkowym dotyczącym dochodu osiąganego w ramach etatu. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie dwóch rocznych deklaracji.

Podatek liniowy może także opłacić się tym, którzy i tak nie skorzystaliby ze wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem, a także z ulg związanych z samotnym wychowywaniem dziecka oraz ulgi internetowej i na dzieci. Podstawowym kryterium opłacalności podatku liniowego wciąż są jednak odpowiednio wysokie dochody.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej