Fałszywe SMSy. Klikając, możesz stracić wszystkie pieniądze!

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Fałszywe SMSy. Klikając, możesz stracić wszystkie pieniądze!
"Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" (pisownia oryginalna) - SMS-y takiej treści pojawiły się u niektórych odbiorców. Policjanci ostrzegają: to oszustwo.

Część osób otrzymuje SMS-y z informacją o konieczności opłacenia zaległego mandatu. Policjanci ostrzegają - to oszustwo, klikając w link z SMS można stracić wszystkie pieniądze. To próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku.

- Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić nasze konto. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.


Policjanci apelują, by nie otwierać takich linków. Szczególnie, jeśli w podejrzanym SMS-ie otrzymujemy przekierowanie do jakiejkolwiek płatności.


- Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne. Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie. - podkreślają policjanci.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  kierowca_roweru_gość

  08.04.2021, 13:24

  Jest jeszcze jedna metoda sms-owa, o której warto wspomnieć. Złodzieje przesyłają linki do wpłaty brakującej kwoty (0,50 PLN), ponieważ rzekoma paczka utknęła. Pewnie większość czytających ten komentarz jest świadoma, ale ostrzeżcie osoby starsze w Waszym najbliższym otoczeniu.

  Odpowiedz
  IP: 80.150.xx0.xx3 
 • gość oo_gość

  09.04.2021, 06:23

  to prawda

  Właśnie taki sms dostałam przed świętami ale już wiedziałam,że to wyłudzenie.

  Cytuj
  IP: 5.60.xx4.xx5 
 • +1

  odbiorca SMS-a_gość

  09.04.2021, 23:27

  fałszywe SMS-y

  TREŚĆ fałszywego SMS-a przekazałam do Wydziału cyberprzestępczości komendy Wojewódzkiej , z KW zgłoszenie trafiło do KP I co dalej NIC zostało dochodzenie umorzone. Czy się opłaca w ogóle coS zgłaszać jak i tak organa ,które mają dochodzić kto zamierza okradać obywateli z ich danych osobowych i wykorzystywać w przestępczości umarzają ,a zgłaszający traktowany jest za idiotę . W Państwie Prawa ,gdzie różne orzeczenia są wydawane nie są wykorzystywane przez organy do tego powołane ,dlatego coraz więcej takiej przestępczości na rynku bezprawia fałszywych SMS-w się pojawia.

  Odpowiedz
  IP: 79.163.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.