Blisko 4,5 tys. młodych tczewian zmagało się z próchnicą - powstanie specjalny program

Lekarz
Tczew - Blisko 4,5 tys. młodych tczewian zmagało się z próchnicą - powstanie specjalny program
Tczew będzie realizował program walki z próchnicą u dzieci. Całość będzie skierowana do siedmiolatków, które należą do grupy bardzo narażonej na to schorzenie zębów.

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej radni głosować będą przyjęcie "Programu profilaktyki próchnicy zębów dla dzieci w wieku 7 lat z terenu Gminy Miejskiej Tczew na lata 2019-2021.

- Jeśli program zostanie przyjęty przez radę, ogłosimy konkurs, wyłonimy podmiot, który będzie realizował to przedsięwzięcie - i poszukamy chętnych - na udział dziecka w programie zgodę będzie musiał wyrazić rodzic - mówi Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa.


Według danych pozyskanych z Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2016 -2017 z próchnicą zębów na terenie miasta Tczewa zmagało się około 4485 dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat (w tym 2253 dziewcząt i 2232 chłopców). Z pozyskanych danych wynika, że największy problem z próchnicą zębów mają dzieci w wieku od 5-9 lat (1823 dzieci).


Program profilaktyki próchnicy skierowany będzie do dzieci w wieku 7 lat zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Tczew. Jego realizacja w latach 2019 - 2021 obejmie całą populację siedmiolatków (biorąc pod uwagę ich rok urodzenia). Przewiduje się możliwość jego kontynuacji w latach następnych.

- U 7-latków zostanie przeprowadzony przegląd jamy ustnej wraz z zabiegiem lakowania zębów. Lakowanie dotyczyć będzie pierwszych zębów trzonowych stałych (szóstych) u dzieci, u których zabieg ten nie został wykonany w ramach refundacji NFZ przed ukończeniem 7. roku życia oraz w przypadkach utraty częściowej lub całkowitej laku szczelinowego (zabieg lakowania dotyczy maksymalnie 2 zębów u dziecka). Dodatkowo w trakcie wizyty odbędzie się edukacja zdrowotna dla dzieci oraz rodziców/opiekunów prawnych. Szczególnie zwrócimy uwagę na techniki szczotkowania zębów, odpowiednie żywienie dzieci, nawyki higieniczne i konieczność okresowych wizyt kontrolnych u stomatologa. Planuje się przeprowadzenie ww. edukacji podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.


Uprawnionymi do udziału w programie w roku 2019 będzie ok. 640 dzieci z rocznika 2012 (7-letnich) . Szacunkowa liczba uczestników z roczników, które zostaną objęte Programem (razem w ciągu trzech lat) to ok. 1.816 osób (2012 - 638 dzieci, 2013- 590, 2014 - 588 dzieci).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +7

  ona_gość_gość

  31.01.2019, 10:15

  ???

  Masz pieniądze-masz zdrowe zęby. Wszystko płacimy z własnej kieszeni.

  Odpowiedz
  IP: 91.47.xx7.xx4 
 • +1

  On..._gość

  31.01.2019, 12:30

  i to powinno...

  ...być priorytetem dla włodarzy naszego miasta. Należy także pamiętać o edukowaniu rodziców nie zawsze świecących przykładem dla swoich pociech! Być może konieczne środki znajdą się poprzez odważne cięcia w comiesięcznych i corocznych "darowiznach" na rzecz związków wyznaniowych?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx6 
 • +1

  kik_gość

  02.02.2019, 14:10

  7latki to za późno obecnie 5latki dzięki temu cyzm je rodizce karmima mają już próchnicę. ile razy widziałem, jak mamunia podnosi z ziemi smoczek i go oblizuje przed podaniem dziecku. Gratuluję zarażania prochnicą. Do tego nie każą dzieciom w domu myć zebów

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA