e-usługi dla kierowców coraz popularniejsze

CEPIK (fot. cepik.gov.pl)
Tczew - e-usługi dla kierowców coraz popularniejsze
Miliony Polaków przekonały się, że wiele spraw można załatwić w Internecie. Powód? Popularność e-usług w 2018 r. Prym zdecydowanie wiodą te powiązane z systemem CEPiK.

Ponad 100 milionów - tyle razy w 2018 r. Polacy sprawdzali historię pojazdu. To usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

CEPiK działa

CEPiK to system, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są m.in. dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach.


E-usługa "Historia Pojazdu" może pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Sprawdź Historię Pojazdu

- Historia pojazdu to nie jedyna e-usługa, która działa dzięki systemowi CEPiK. Mało kto wie, ale dzięki niemu działa też m.in. www.bezpiecznyautobus.gov.pl, na którym od ręki sprawdzimy, czy autokar którym np. nasze dziecko jedzie na ferie, w ogóle powinien ruszać w trasę - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Miliony w starostwach i SKP

Z systemu CEPiK korzystają też starostwa i Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Tutaj liczby także robią wrażenie.

W 2018 r. starostwa, korzystając z systemu CEPiK, załatwiły ponad 18 milionów spraw - m.in. wydały 5 351 813 dowodów rejestracyjnych. W tym samym czasie, także korzystając z CEPiK, starostwa wydały też 5 957 926 pozwoleń czasowych.

Dane do systemu CEPiK przekazują także Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). To one dołączają informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania. Dzięki temu wiemy, że w 2018 r. w SKP na terenie całej Polski przeprowadzono 17 654 508 badań zakończonych wynikiem pozytywnym, 615 177 - negatywnym, a 7 863 badań przerwano.

E-usługi dla kierowców

Inną, popularną wśród kierowców e-usługą, jest możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. To alternatywa do wizyty na komisariacie. W 2018 r. skorzystało z niej 361 812 osób.

Sprawdź swoje punkty karne


Jeśli masz samochodów lub motocykl i potrzebujesz na szybko danych z dowodu rejestracyjnego, możesz skorzystać z e-usługi "Mój Pojazd".

- Usługa wyświetla informacje o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielami, współwłaścicielami lub posiadaczami. Dzięki niej można sprawdzić takie dane jak terminy ważności polisy OC oraz badania technicznego - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Ponadto, znajdziemy tam dane dotyczące m.in. rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu, czy informacje o zmianie praw własności - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Wirtualne zatrzymania

1 października 2018 r., dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Od tego czasu, w razie konieczności, policja lub inne uprawnione do tego służby, dokonują tzw. wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jest równie skuteczne jak realne zatrzymanie, a możliwe dzięki... systemowi CEPiK.

I tak od 1 października 2018 r. do końca grudnia tego roku dokonano 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. Zwrócono - 25 873 dowody rejestracyjne.

Wydział Komunikacji

Ministerstwo Cyfryzacji

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  rthr_gość

  19.02.2019, 23:32

  cepik srepik bubel nic tam nie ma ciekawego

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.