Memento... wystawa na 30-lecie twórczości Jarosława Kukowskiego

Wystawa Jarosława Kukowskiego (fot. mat. prasowe)
Memento... wystawa na 30-lecie twórczości Jarosława Kukowskiego

zobacz galerię zdjęć: 6
W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się uroczysty wernisaż wystawy "MEMENTO...", upamiętniającej 30-lecie twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów - Jarosława Kukowskiego. Ekspozycję będzie można oglądać do stycznia.

Dzieła przygotowane w ramach wystawy, przyciągnęły liczne grono miłośników sztuki oraz osobistości ze świata kultury. Sam autor prac pojawił się wśród gości i nadał swoją obecnością wyjątkowego charakteru temu wydarzeniu.

Uroczystość otwarcia wystawy poprowadził Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. Krystian Feddek. Goście mieli okazję nie tylko podziwiać wyjątkowe dzieła Kukowskiego, ale także wziąć udział w wyjątkowym koncercie maryjnym "Ave Maria w muzyce", który wzbogacił atmosferę wernisażu. W wykonaniu utworów takich kompozytorów, jak Fr. Schubert, A. Mozart, L. Perosi, O. Żukowski, G. Caccini i innych, wystąpili: Agata Glejt (mezzosopran), Klaudiusz Rosół (skrzypce) oraz Tomasz Radimonas (tenor, fortepian).

Jarosław Kukowski, urodzony w 1972 roku w Tczewie, to malarz współczesny o imponującym dorobku artystycznym. Jego prace zdobyły uznanie na międzynarodowej scenie artystycznej, a sam artysta pełnił funkcję jurora w wielu prestiżowych konkursach. Od ponad 20 lat prowadzi własną szkołę malarstwa, kształcąc młodych artystów, których prace można podziwiać w galeriach na całym świecie. Kukowski został odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój sztuki.


Wystawę "Memento", otwiera cykl czterowymiarowych zegarów. Każdy z nich to unikalne dzieło, w którym tradycyjny mechanizm łączy się z elementami natury, takimi jak mech, czy surowymi, zniszczonymi materiałami, symbolizującymi przemijanie i rozpad materii doczesnej. Rdzewiejące, kruszące się tarcze zegarów, odsłaniające skomplikowane mechanizmy, stanowią metaforę rozkładu i nieodwracalnych zmian. Wystawa "Memento" jest również doskonałą okazją do obejrzenia mniej znanych czy nigdy nie prezentowanych prac, takich jak " Pater noster", który został namalowany na paryski Salon Comparasion Art Capital, który odbędzie się w 2025 roku w Grand Palais, oraz najnowszy obraz z cyklu "Nie-sny".

Na wystawie zaprezentowano niemal 50 wybranych dzieł artysty. Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie do stycznia 2025 roku.

kuratorki wystawy: Lena Rydelska, Maria Hotel

Fot. Jacek Cherek oraz archiwum Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +4

    Bareja_gość

    30.10.2024, 10:07

    Sztuka?

    Treblinki.

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx2.xxx 
  • -3

    Dreblinki półcalowe _gość

    30.10.2024, 20:51

    Baranie

    Nie zdajesz sobie sprawy nawet co żeś napisał/a.

    Cytuj
    IP: 5.172.xx6.xx3 
    +3

    treblinki_gość

    30.10.2024, 23:35

    treblinki sztuka wyższa

    treblinki to wyższa forma Sztuki, one dajo chleb i mąke, a tu jest malarstwo realistyczne, co do niczego jest niepodobne

    Cytuj
    IP: 109.197.xx2.xx4 
  • -2

    Gość_gość

    30.10.2024, 13:28

    Wspaniała wystawa w dostojnym miejscu, warto się wybrać.

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx4.xx7 
  • +4

    Sz.L._gość

    30.10.2024, 14:09

    Dyrektor

    muzeum - ten wazeliniarz?W dodatku bezczelny.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA