Ćwiczenia na barki, które warto regularnie wykonywać

(fot. mat. prasowe)
Ćwiczenia na barki, które warto regularnie wykonywać
Każdy sportowiec doskonale wie, jak ważne jest aktywowanie każdej części ciała. Nie możemy pomijać barków, które warto wzmacniać regularnymi ćwiczeniami. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń na barki, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszych propozycjom. Jakie ćwiczenia na barki warto regularnie wykonywać? Dlaczego tak ważne jest aktywowanie tej części ciała? O czym warto wiedzieć?

Ćwiczenia na barki - zalety
Pamiętajmy o tym, że istnieje szereg korzyści, jakie daje trening na barki. Przede wszystkim silne barki pozwalają nam uniknąć wielu kontuzji. Barki wspierają większość naszych ruchów, w których pracują klatka piersiowa, ramiona i plecy. Uraz tych części ciała jest dosyć łatwy do przytrafienia się, bez względu na to, czy na co dzień uprawiamy sport. Kolejny atut to wygląd. Barki wpływają na szybką poprawę sylwetki i zmianę proporcji ciała. Odpowiednie trenowanie szybko przyniesie rezultaty i korzystne zmiany w wyglądzie. Nie bez znaczenia jest to, że barki biorą udział w wielu ćwiczeniach na górne części ciała. Silne barki z pewnością przełożą się na poprawę wyników treningowych.

W naramiennym treningu warto uwzględniać ćwiczenia na każdy akton barku. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, trudno będzie zachować proporcjonalny rozwój tych mięśni. 

OHP i wyciskanie sztangielek
Ciekawe propozycje ćwiczeń znajdziemy na stronie https://www.fit2fit.pl/cwiczenia-na-barki/ . Pierwsza propozycja godna uwagi to OHP. Trenerzy wskazują, że to klasyka naramiennego treningu. Najprościej rzecz ujmując, polega na wyciskaniu sztangi nad głowę, zazwyczaj na stojąco. W tym ćwiczeniu mocno trenujemy barki w dużym zakresie ruchu. Ponadto, angażujemy tricepsy i górną część klatki. Musimy mieć na uwadze stabilizację sylwetki. Łopatki ściągnijmy do siebie i lekko do dołu, nie zapominając o napięciu mięśni brzucha. 

Kolejne ćwiczenie godne uwagi to wyciskanie sztangielek na siedząco. Plusem jest to, że można podnieść spory ciężar. Nie powinniśmy opuszczać sztangielek poniżej kąta prostego. W tym ćwiczeniu można oprzeć plecy na oparciu ławki treningowej. Jeżeli zależy nam na wydłużeniu toru ruchu, możemy robić tzw. Arnoldki. Polegają one na opuszczaniu sztangielki, rotując dłonie do wewnątrz. 

Wznosy ramion ze sztangielkami
Dobrym rozwiązaniem są wznosy ramion ze sztangielkami na boki i w opadzie tułowia. Te ćwiczenia odznaczają się sporą skutecznością. W tym wypadku można liczyć na aktywność mięśni bocznej części barki. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Najważniejsze jest to, aby:

1. unosić ramiona jedynie do poziomu barku, tak aby nie podrażniać stawu ramiennego,
2. lekko pochylić tułów,
3. nie stosować zbyt dużych ciężarów.  

Wznosy hantli w opadzie tułowia są jedną z najlepszych aktywności, jaka dotyczy tylnej części mięśnia naramiennego. Zaletą jest małe ryzyko doznania urazu podczas treningu. Sportowiec ma za zadanie maksymalnie się skupić na pracy danego mięśnia. 

Trening w domu
Większość ćwiczeń na barki wykonujemy na siłowni. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy wykonać treningu w domowym zaciszu. Interesujące ćwiczenia znajdziemy na stronie https://www.fit2fit.pl/cwiczenia-na-barki-z-hantlami/ . Jeśli mowa o treningu w domu, w tym wypadku można wykonywać różne pompki, czy dipy. Przydadzą nam się hantle z niewielkim obciążeniem, co pozwala wykonywać wznosy barków. Bez dodatkowego sprzętu wykonamy tzw. raczki. To ćwiczenie polega na uniesieniu pośladków nad ziemię i poruszaniu się do przodu i do tyłu. Aktywujemy dzięki temu mięśnie nóg i rąk. 

Istotne jest to, że ćwiczenia na ramiona są podstawą do zbudowania masy mięśniowej. Sportowcy, którzy pragną poprawić swoje wyniki siłowe i zwiększyć mięśnie, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Mięśnie naramienne mają skomplikowaną budowę anatomiczną. To sprawia, że potrzebny jest trening różnorodny, tak aby zachować równomierny rozwój wszystkich części barków. Nie możemy pomijać także rozgrzewki i odpowiedniej techniki podczas wykonywania treningu. Ramiona są z pewnością taką częścią ciała, która łatwo ulega urazom. Ruchy w stawie ramiennym wiążą się z ruchami łopatki. Poza ćwiczeniami na mięśnie ramion, konieczne jest też poprawienie stabilności łopatki. Ponadto, ważny jest czas na regenerację, zrównoważona dieta i odpowiednia ilość snu. 
Podsumowując warto stwierdzić, że istnieje wiele ćwiczeń na barki, które można wykonywać nawet w domu. Zazwyczaj podczas treningu stosujemy niezawodne sprzęty, co dodatkowo wzmacnia liczne mięśnie. Ćwiczenia trzeba wykonywać z zachowaniem odpowiedniej techniki. 

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej