ZUS rozda 90 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy

Pieniądze (fot. tcz.pl)
ZUS rozda 90 mln zł na poprawę bezpieczeństwa w pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejny konkurs na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. W tej edycji pula środków wynosi 90 mln zł. Wnioski, wyłącznie w formie elektronicznej będzie można składać od 6 czerwca do 8 lipca 2022 r.

Finansowanie działań, które zapobiegają wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to jedno ustawowych zadań ZUS. Dofinansowane mogą być projekty, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy, zmniejszenie zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukowanie niekorzystnego oddziaływania czynników ryzyka na stanowiskach pracy.

- Minimalna kwota dofinansowania, o którą może ubiegać się wnioskodawca, wynosi 10 tys. zł. Maksymalne dofinansowanie projektu wynosi 80% jego szacowanej wartości, nie więcej jednak niż 299 tys. zł dla działań inwestycyjnych i 300 tys. zł dla inwestycyjno-doradczych. Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego. Dofinansowane mogą być tylko inwestycje, które będą bezpośrednio ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. Działania te muszą mieścić się w 27 wskazanych obszarach inwestycyjnych i 2 doradczych. Można zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, kupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem optycznym i energią elektryczną czy sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości oraz wiele innych. Pełna lista znajduje się w załączniku do Regulaminu Konkursu. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Wnioski mogą składać płatnicy składek, którzy nie zalegają ze składkami i podatkami oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

Rozpatrzenie wniosku jest dwuetapowe. Najpierw ZUS sprawdzi projekty pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie zweryfikują je eksperci wyznaczeni przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Przekazanie dokumentów odbywa się wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Pytania lub wątpliwości dotyczące konkursu można zgłaszać na adres e-mail: konkurs@zus.pl. W BIP ZUS udostępniono więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin oraz wymagane załączniki.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  antyzus_gość

  02.06.2022, 08:12

  Zus rozdaje twoją kasę

  Jak to rozda , a skąd ten złodziej to ma ? Z naszych składek pracowniczych. Ten rząd to przestępcy -rozdają jakby to były ich pieniądze. Pomagają wszystkim i nakładają coraz wyższe podatki . Trzeba mieć wszystko w dupie i olewać wszystko jak oni nas olewają.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +3

  Taka _gość

  02.06.2022, 08:45

  Prośba

  Mam prośbę. Niech ZUS nic nie rozdaje wystarczy że przestanie zabierać a ludzie normalni i obrotni sobie poradzą. Dziękuję za tą wypowiedź.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.