Rok 2019 Rokiem Republiki Gniewskiej

Rynek w Gniewie (fot. gniew.pl)
Tczew - Rok 2019 Rokiem Republiki Gniewskiej
W 2019 roku mija 100. rocznica powstania Republiki Gniewskiej, której powołanie poprzedziło powrót Pomorza, w tym Gniewu, do Polski. Okres jej funkcjonowania to czas między lipcem 1919 r. a 27 stycznia 1920 roku, jednak świadomość o tym państwie - mieście wciąż żywa jest wśród mieszkańców ziemi gniewskiej. Dlatego też rok 2019 na terenie Gminy Gniew gniewski samorząd ogłosił Rokiem Republiki Gniewskiej.

Republika miała swoją władzę ustawodawczą i wykonawczą, oddziały paramilitarne strzegące interesu zamieszkujących te tereny Polaków. Do powstania Republiki, a także jej dalszego funkcjonowania przyczynili się najznamienitsi mieszkańcy, osoby wielce zasłużone, światłe, dobrzy organizatorzy i świetni gospodarze, m. in. Franciszek Czarnowski, ks. Antoni Wolszlegier, ks. Aleksander Kupczyński, ks. Franciszek Filarski, Paweł Tollik oraz Józef Głowacki. Bazując na tamtym chlubnym fragmencie naszej historii, Samorząd Gminy Gniew pragnie rozbudzić we współczesnych mieszkańcach umiłowanie naszej małej Ojczyzny i patriotyzm w wymiarze lokalnym. Celem jest również upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach na gniewskiej drodze do niepodległości, stworzenie przestrzeni do spotkań i wspólnego radosnego świętowania setnej rocznicy powstania Republiki Gniewskiej.

Wierzymy, że dzięki tej inicjatywie uda się, zwłaszcza w młodym pokoleniu, wzmocnić postawy patriotyczne oraz poczucie wspólnoty obywatelskiej i odpowiedzialności za naszą małą Ojczyznę.

Podjęcie uchwały ustanawiającej rok 2019 Rokiem Republiki Gniewskiej jest wyrazem apelu samorządu gniewskiego do jednostek organizacyjnych i pomocniczych, organizacji pozarządowych i instytucji do aktywnego włączenia się w obchody roku i podejmowania działań, mających na celu upamiętnienie wydarzeń i postaci związanych z Republiką Gniewską oraz propagowanie postaw patriotycznych, budujących poczucie wspólnoty obywatelskiej. Realizacja tych działań odbywać się powinna w szczególności poprzez tworzenie i realizację programów i kampanii, wydawanie publikacji i organizowanie wydarzeń społecznych i kulturalnych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +6

  gosć_gość_gość

  17.01.2019, 12:09

  Republika Gniewska

  Taką historię trzeba propagować w regionie, wspominać o tym na lekcjach historii lub na lekcjach wychowawczych, nie pamiętam aby się pisało albo mówiło o Republice Gniewskiej na lekcjach historii w latach, w których ja uczęszczałam do szkoły a było to dawno temu.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.