Poznaj historię tczewskiego browarnictwa

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Poznaj historię tczewskiego browarnictwa
"Mistrz - piwowar, który nie stawi się do pracy, podlega karze 8 dni wieży (...) Piwowarzy, których znajdzie się śpiących przy kotle warzelnym, podlegają karze wieży. Za zniszczone piwo muszą zapłacić, jeżeli nie będą w stanie tego uczynić, to odsiedzą dług w wieży" - głosi szesnastowieczny wilkierz Tczewa, czyli zbiór praw regulujących wewnętrzne sprawy miasta.

Jak się później okazało, tradycja miejscowych piwowarów w zakresie wyrobu piwa, przy wykorzystaniu nowych metod, była kontynuowana w browarze, którego właścicielem był Johann Allert. Pierwszy budynek został wzniesiony w 1867 roku, a przeznaczono go na warzelnię i leżakownię. Znajduje się przy ul. Zamkowej. W to miejsce udał się Dawid Fandrejewski, piwowar domowy i autor wystaw historycznych w Fabryce Sztuk, by opowiedzieć o tym, jak powstał i rozbudowywał się kompleks budynków, w którym przygotowywano niegdyś złoty trunek.
Film jest dostępny na kanale YouTube: https://youtu.be/_8WKMmSRgr0Fabryka Sztuk udostępniła również w formie online wystawę "Historia Browaru Tczewskiego". Ekspozycja porusza następujące zagadnienia: uprawa chmielu, rozwój browarnictwa, technologia warzenia piwa, rola młynów w browarnictwie, ciekawostki piwne. Dowiadujemy się, który z władców Polski uwielbiał bursztynowy napój, jak wyglądała niegdyś sztuka warzenia piwa i w które właściwości lecznicze bursztynowego trunku wierzono. Dużo miejsca zajmują wątki tczewskie. Przytoczone zostały wyjątki z szesnastowiecznego wilkierza miasta. Opisana została ponadto dawna karczma przy ul. Wojska Polskiego 15 oraz historia tczewskiego browaru. Interesujący jest plan, na którym widać, które z dawnych budynków istnieją do dziś, a jakie nie przetrwały.
Wystawa dostępna jest na: www.fabrykasztuk.tczew.pl w zakładce aktualności.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  ._gość

  11.09.2020, 22:39

  1867r

  teraz z tego kompleksu browaru zostały ruiny . To historia grodu ,gdzie coś się działo w interesach ,dziś ten rejon Tczewa to zapyziałe środowisko(ul. Podgórna , Okrzei, Rybacka ,Szopena) obraz nędzy jaka jest obecnie w TCZEWIE.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx0.xx6 
 • +3

  .._gość

  12.09.2020, 09:08

  ..

  ..miasto wstydziło by się poruszać temat tczewskiego browarnictwa. Nieudolna polityka samorządowców doprowadza do destrukcji reszty infrastruktury browaru która w naszym mieście pozostała. Tak w naszym mieście, bo miasto jest nasze, mieszkańców a nie prywatne samorządowców. Na taczkę z wami, nawet na gnój pod pomidory się nie nadajecie...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +2

  Alex_gość

  13.09.2020, 09:10

  nie dotrze

  I tak na nich zagłosują, to ciemnogród

  Cytuj
  IP: 159.205.xx1.xx6 
 • tczewianka_gość_gość

  14.09.2020, 12:35

  RADNI Z WYBORCZEGO PLAKATU

  "I tak na nich zagłosują, to ciemnogród"

  w Radzie MIASTA to ludzie nadający się być aktywni w Uniwersytecie trzeciego wieku nie decydować o ważnych sprawa dla miasta. Nie wiem dlaczego społczeństwo wybiera emerytów co dorabiają tylko do emerytury , ponieważ ich aktywność dla dobra miasta żadna .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA