Mevo może ruszyć w tym roku - ile będzie kosztował miesięczny abonament?

Mevo (fot. tcz.pl)
Tczew - Mevo może ruszyć w tym roku - ile będzie kosztował miesięczny abonament?
System mieszany, ponad 4 tys. rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych, kontrakt na 6 lat, decentralizacja ładowania baterii, abonament nie wyższy niż 30 zł - to główne założenia nowego systemu Mevo, które zespół projektowy przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami metropolii we wtorek 12 stycznia. Dobiega końca ogłoszony w kwietniu dialog konkurencyjny, w którym bierze udział trzech potencjalnych wykonawców. W najbliższych dniach zostaną oni zaproszeni do składania ofert. Nowe Mevo obejmie swoim zasięgiem wszystkie dotychczasowe gminy. Do projektu dołączają Kosakowo i Kolbudy.

We wtorek 12 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami metropolii dot. przyszłości Mevo. Podczas poprzednich spotkań i warsztatów użytkownicy rowerów przedstawiali swoje rekomendacje i propozycje zmian w nowym systemie. Na wtorkowym spotkaniu zespół projektowy, złożony m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów ds. zamówień publicznych i finansów oraz prawników, przedstawił główne założenia nowego systemu. Zostały one wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego z trzema wybranymi firmami.

Dialog konkurencyjny na finiszu

W grudniu 2020 zakończyły się rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Mevo w ramach dialogu konkurencyjnego ogłoszonego w kwietniu ubiegłego roku. W spotkaniach brały udział trzy firmy: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska. Potencjalni wykonawcy przedstawili swoje możliwości techniczne i wspólnie z zespołem projektowym pracowali nad rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla mieszkańców metropoliii. Kolejnym krokiem jest zaproszenie wykonawców uczestniczących w dialogu do składania ofert, co planowane jest na drugą połowę stycznia. Od momentu wysłania zaproszenia Wykonawcy będą mieli 30 dni na przesłanie ofert. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych - dialog konkurencyjny jest poufny. Siwz, zawierająca podjęte na podstawie informacji pozyskanych od Wykonawców w dialogu ustalenia, zostanie opublikowana na stronie internetowej zamawiającego wraz ze skierowaniem do wykonawców zaproszenia do składania ofert. Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie 6-letniej umowy planowane jest na marzec. Zgodnie z zapowiedziami potencjalnych wykonawców - system mógłby ruszyć do końca 2021 r.


System mieszany, usługa, a nie dostawa

Zgodnie z rekomendacjami mieszkańców przedstawionymi podczas warsztatów i spotkań, a także po przeprowadzeniu szczegółowych analiz (Analiza modelu funkcjonowania SRM Mevo, Analiza przyłączy elektrycznych, Analiza finansowo-ekonomiczna SRM Mevo, Analiza rozwiązań dot. funkcjonowania SRM Mevo), a także na podstawie badań ankietowych użytkowników Mevo zostały wypracowane główne założenia nowego Mevo.

Mevo 2.0 będzie systemem mieszanym złożonym z 4099 rowerów, przy czym przynajmniej 1000 stanowić będą rowery tradycyjne. Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu OMGGS zostaną wykorzystane w nowym systemie. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzymuje zapłatę za usługę w równych ratach za każdy miesiąc działania systemu. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany.

Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je, tak jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3 - przez 9 m-cy 100% floty, od grudnia do końca lutego 50% floty.

Abonament nie będzie kosztował więcej niż 30 zł. W ramach tej opłaty będzie można korzystać przez 60 minut z rowerów elektrycznych i 120 minut z rowerów tradycyjnych dziennie.

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin - dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +13

  OLO_gość

  18.01.2021, 10:13

  I dalej będą prać i wyłudzać publiczne pieniądze. Chcesz roweru to sobie go kup

  Odpowiedz
  IP: 31.60.xx4.xx6 
 • -17

  Helsfyr_gość

  18.01.2021, 10:56

  Jesteś kmiotkiem i maszynką do oddawania kasy w postaci podatku, o ile pracujesz. Kierowcy powinni dodatkowo wykupować kilometry żeby mogli jeździć po safalcie a za zebrane pieniążki finansować projekty związane z infrastruktura rowerową

  Cytuj
  IP: 46.15.xx0.xx7 
 • +7

  Łupaszko_gość_gość

  18.01.2021, 11:54

  '' a'la long"

  Milionowy artykuło MEVO srewo, propaganda pełną parą a rowerków ani widu, ani słychu BUHAHA polaczki to komiczny naród...

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx7 
 • +6

  Łupaszko_gość_gość

  18.01.2021, 11:56

  '' a'la long"

  Jestem ciekaw kto bedzie je w zimie odśnieżał jak z chodnikami sobie nie radzą Buhaha dalej żyjemy w państwie teoretycznym...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx7 
 • +2

  Długi Benis 22 cm z Abisyni._gość

  18.01.2021, 12:43

  Mevo

  Mevo to takie cos jak z dobrym zyciem w Polsce, 'kiedys to bylo' a teraz ani widu ani slychu lecz kazdy powtarza ze aktualne

  Odpowiedz
  IP: 91.52.xx0.xx4 
 • +9

  tak_gość_gość_gość_gość_gość

  18.01.2021, 12:50

  najpierw to niech zwrócą pieniądze które zostały zablokowane na kontach uzytkowników Mevo !!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +4

  mevo srevo_gość

  18.01.2021, 18:37

  Też mnie okradli na 50 zł bo inaczej tego nie można nazwać .powinno się zrobić pozwy zbiorowe i dziadów do sądu oddać .Mnie już nie zobaczą drugi raz się nie dam okraść .Ciekawe co na to ten co podpisywał za Tczew w świetle fleszy teraz siedzi cicho i nie komentuje ilu mieszkańców wydymano.

  Cytuj
  IP: 47.70.xx1.xx4 
 • +7

  as_gość_gość

  18.01.2021, 16:45

  Abonament 30 zł ?

  Kiedyś było chyba 10 zł. To ta nowa " lepsza " cena? Hmm... .

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx3.xx5 
 • +1

  _gość

  19.01.2021, 00:46

  "Jesteś kmiotkiem i maszynką do oddawania kasy w postaci podatku, o ile pracujesz. Kierowcy powinni dodatkowo wykupować kilometry żeby mogli jeździć po safalcie a za zebrane pieniążki finansować projekty związane z infrastruktura rowerową"

  Kierowcy juz placa za to ze moga jezdzic po asfalcie. Sprawdz sobie jakie oplaty zawiera cena litra paliwa. Z oplaty paliwowej za kazdy litr benzyny czy oleju napedowego, kazdy kierowca finansuje w 80% fundusz drogowy a w 20% fundusz kolejowy.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx5.xx4 
 • -3

  Hmm. _gość

  19.01.2021, 07:01

  Mało za mało powinni płacic podatek z pierwszym stycznia co miesiąc od 500zł i więcej

  Cytuj
  IP: 46.15.xx0.xx7 
 • Zbynio_gość

  19.01.2021, 08:33

  Troll

  "Mało za mało powinni płacic podatek z pierwszym stycznia co miesiąc od 500zł i więcej"

  Dobra, słaby bait. Elo byku.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx3.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA