Ponad 60% Polaków robi zakupy online - podsumowanie 2020 roku

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Ponad 60% Polaków robi zakupy online - podsumowanie 2020 roku
Czy coraz częściej kupujemy online? Wskaźniki potwierdzające tą tezę rosły już od dawna, ale tegorocznych wyników chyba nikt się nie spodziewał - aż 60,9% Polaków deklaruje, że kupowało w 2020 roku przez internet. Oznacza to tym samym, że liczba konsumentów zamawiających produkty online w ciągu zaledwie 4 lat wzrosła o 19 punktów procentowych - tak podaje GUS. Z czego to wynika i czy trynek e-commerce może być wdzięczny koronawirusowi?

Tendencja wzrostowa w zainteresowaniu konsumentów zakupami online występuje więc już od kilku lat, jednak nigdy jeszcze nie wzrosła tak znacznie. Potwierdzenie tych danych znajdują we własnych statystykach choćby eksperci z portalu z kodami promocyjnymi - Promocodius Polska . Zainteresowanie ich okazyjnymi ofertami wzrosło o 13% w porównaniu z 2019 rokiem.

Dane mówią same za siebie

Badanie "Omni-commerce. Kupuję wygodnie",  które jest przeprowadzane cyklicznie na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej, wykazało, że w 2018 roku zakupy online robiło 52% ankietowanych. W 2019 ta liczba wzrosła do 57%, za to w pandemicznym 2020 roku aż 72% badanych zadeklarowało, że kupuje zdalnie. To ogromny wzrost, który branża e-commerce z pewnością odczuła. Wyniki znajdują swoje potwierdzenie w raporcie "E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-Commerce Polska", gdzie aż 73% ankietowanych przyznało, że kupuje online. 


Co i kiedy kupujemy?

Jak w każdym innym roku - w 2020 roku także największym oblężeniem sklepy cieszyły się w okolicy świąt Bożego Narodzenia, Black Friday i Cyber Monday. Tym razem ze względu na zamknięcie galerii handlowych aż do końca listopada, przedświąteczne zakupy odbywały się w dużo większym stopniu niż zwykle w sieci. Wiele sklepów pokazało nam, że przyjemne z pożytecznym można połączyć. Na przykład tutaj - https://promocodius.com/pl/shops/garneczki - kody promocyjne sklepu Garneczki sprawiły, że wiele osób zakupiło nie tylko prezenty dla bliskich, ale też użyteczne wyposażenie do własnej kuchni. Strony gromadzące różnego rodzaju zniżki i oferty specjalne były w tym okresie szczególnie pomocne.

Co poza wyposażeniem i akcesoriami kuchennymi najczęściej wybierali w tym roku Polacy? 

Według GUS produkty, które cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o internetową sprzedaż, to odzież i sprzęt sportowy (w 2020 roku zakupiło tego typu produkty 68,6% spośród internetowych klientów). Niewiele mniejsze zainteresowanie zdobyły produkty kosmetyczne, meble, artykuły dekoracyjne i ogrodnicze. Najrzadziej natomiast decydowano się na zakup filmów i seriali na płytach DVD, Blu-Ray (jedynie 2,9% kupujących wybrało produkty tego rodzaju) oraz płyt CD i winylowych (4%).

Wzrost sprzedaży internetowej - czy to tylko zasługa pandemii?

Według Bartosza Ferenca, efekt prawie 100% wzrost w detalicznym handlu online, który niemal wyłącznie przypisujemy pandemii, ma wiele przyczyn. Każda z nich jest równie istotna i nie wolno ich ignorować generalizując. W Polsce w ostatnim czasie bardzo popularne stały się paczkomaty - takie ułatwienie sprawia, że decydujemy się częściej na zakupy online. Doszło także do wdrożenia sieci 5G i innych nowoczesnych technologii. Kolejnym aspektem jest fakt, że poprawia się sytuacja polskich gospodarstw domowych w kwestii posiadania dostępu do internetu - według danych GUS, w 2019 roku aż 86,7% gospodarstw domowych posiadało dostęp do internetu (w 2018 roku liczba była o 2,5% niższa). To wszystko tworzy razem ekosystem, który jest przyjazny dla rozwoju e-handlu w Polsce.
Pandemia była z pewnością pewnym ekstremalnym faktorem, który doprowadził do większego niż przewidywany wzrostu zainteresowania i aktywności w dziedzinie zakupów online. Jednak jeszcze zanim żyliśmy w jej cieniu z roku na rok coraz częściej decydowaliśmy się na zakupy w sieci - i ta tendencja z pewnością się utrzyma.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • tak_gość_gość_gość_gość_gość

    18.01.2021, 21:44

    ponad 60 % robi zakupy online ? no k***a bajerka niczym z koroną

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.