Pomorscy terytorialsi na granicach

Koronawirus, COVID-19 (fot. DWOT)
Pomorscy terytorialsi na granicach
W okresie pandemii koronawirusa wszystkie służby w Polsce stanęły przed ogromnym wyzwaniem obarczonym odpowiedzialnością za bezpieczeństwo obywateli. Także żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialenj im. kpt. mar. Adama Dedio zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości. Działania żołnierzy 7 PBOT dotyczą głównie powiatu słupskiego i Trójmiasta.

Pomorscy terytorialsi mają wspierać służby specjalistyczne i odciążać cywilną służbę zdrowia. Realizując misję wspierania lokalnej społeczności, już od 6 marca 2020 r. udzielają wsparcia kombatantom oraz osobom w podeszłym wieku, dostarczając im potrzebne lekarstwa, żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby.

Ponadto powołani zostali koordynatorzy, funkcjonujący na styku Ośrodków Pomocy Społecznej a WOT. Żołnierze 7 PBOT są w stałym kontakcie z pracownikami tych ośrodków. Na chwilę obecną ustalane są potrzeby i forma pomocy, jakiej mogliby udzielić terytorialsi. Żołnierze w oliwkowych beretach są w każdej chwili gotowi do niesienia pomocy potrzebującym.

W ramach wspierania społeczności lokalnej realizowana jest również współpraca pomorskiej brygady WOT z policją. Dopinane są szczegóły działań, które będą polegać m.in. na wspólnych patrolach sprawdzających osoby objęte kwarantanną.


W weekend około 50 pomorskich terytorialsów zostało oddelegowanych do Szczecina, aby wspomogli tam nowotworzoną 14 Zachodnio-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną w ochronie naszej zachodniej granicy na obszarze województwa zachodniopomorskiego.
Z kolei z 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku kilkudziesięciu żołnierzy, którzy są przeszkoleni z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, zostało wyposażonych w plecaki medyczne i pozostają w gotowości do podjęcia działań. W razie potrzeby mają obowiązek stawienia się w ciągu 6 godzin w jednostce lub w wyznaczonym miejscu, by wesprzeć cywilny personel medyczny.

Niezwykle ważnym odcinkiem są działania wspierające służbę Straży Granicznej. Żołnierze z naszej brygady pełnią całodobową służbę na lotnisku w Rębiechowie oraz w porcie w Gdyni. Sprawdzają temperaturę ciała pasażerom powracającym do kraju oraz zbierają i segregują karty lokalizacyjne, które ci są zobowiązani wypełnić po przylocie.

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w obliczu tak ciężkiej próby, z jaką cały kraj musi się dzisiaj zmagać pozostają "zawsze gotowi i zawsze blisko", by wspólnie z pozostałymi służbami nieść pomoc swojej małej Ojczyźnie.

Maciej Szalbierz 7 PBOT, Zdjęcia: DWOT

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej