Od 17 stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski z nowej Tarczy antykryzysowej

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Od 17 stycznia ZUS będzie przyjmował wnioski z nowej Tarczy antykryzysowej
Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy ucierpieli z powodu występowania w Polsce Covid-19 będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2021 r. a także skorzystać ze świadczenia postojowego nawet do sześciu razy.

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek wejdą w życie 17 stycznia 2022 r. Te i inne rozwiązania znalazły się w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów.

Przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek RDZ-B7 o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. od 17 stycznia 2022 r.  Wniosek powinien trafić do ZUS do 28 lutego 2022 r.

O zwolnienie ze składek za grudzień  2021 r. mogą wystąpić podmioty oznaczone kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności): 56.30.Z  czyli firmy zajmujące się przygotowywaniem i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje), 93.29.A - działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w miejscach o zamkniętej przestrzeni oraz 93.29.Z czyli pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.


Aby skorzystać z tego wsparcia przedsiębiorca musi przekazać dokumenty rozliczeniowe za grudzień 2021 r. do 28 lutego 2022 r., chyba że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

- Przedsiębiorcy z określonych branż, w zależności od kodu PKD, będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do sześciu razy. Wniosek RSP-DD7 będą mogli złożyć najwcześniej 17 stycznia 2022 r. a  najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Co ważne, jeżeli przedsiębiorca złożyły wniosek RSP-DD7 i otrzymał świadczenie postojowe już wcześniej, to liczba świadczeń o które można wystąpić zostanie pomniejszona o te już pobrane. Wnioski o wsparcie z Tarczy Antykryzysowej będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  EkO_gość

  04.01.2022, 11:57

  Fajnie byłoby gdyby ktoś wytłumaczył w sposób jasny i czytelny ten cały system podatkowy "nowego ładu"

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.