Podróż do USA z wizą lub bez - jak lepiej?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Podróż do USA z wizą lub bez - jak lepiej?
Zniesienie wiz do USA 11 listopada 2019 roku to dla wielu Polaków ważne wydarzenie. Okazuje się, że Program Ruchu Bezwizowego poza oczywistymi zaletami, ma także wady. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy lepiej zdecydować się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych z wizą, czy też bez. Przedstawiamy korzyści obu rozwiązań.

Na czym polega program bezwizowy i jakie są jego zasady?

Visa Waiver Program, czyli program ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych, został wprowadzony w Polsce 11 listopada 2019 roku. Już na wstępie należy zaznaczyć, że program ten obejmuje swoim zasięgiem osoby, które podróżują do USA w ramach kategorii B1-B2, czyli wizy służbowo-turystycznej. Oznacza to, że program bezwizowy dotyczy tych osób, które chcą wyjechać do USA na wakacje, w ramach podróży służbowej, odwiedzin rodziny, a także wziąć udział w konferencji (bez wynagrodzenia) lub podjąć leczenie. W przypadku wyjazdu bez wizy można przebywać na terenie USA, w celach służbowych lub turystycznych, przez maksymalnie 90 dni.

Należy zaznaczyć, że o wizę turystyczną wciąż muszą się ubiegać następujące grupy osób:


- obywatele, którzy byli wcześniej karani,
- osoby cierpiące na chorobę zakaźną,
- osoby, które były deportowane z USA lub przekroczyły w przeszłości dozwolony czas pobytu,
- obywatele, którzy nie uzyskali autoryzacji ESTA,
- osoby, które odbyły podróż do określonych krajów (na przykład Jemenu) po 1 marca 2011 roku.
Oznacza to, że tylko część polskich obywateli może wyjechać do USA w ramach programu bezwizowego. 

Zalety podróży do USA bez wizy

Zdecydowaną zaletą podróży do USA bez wizy jest brak konieczności stawiania się na rozmowę z konsulem. Warto dodać, że Polacy taką rozmowę mogą odbyć tylko w jednym z dwóch miast - Warszawie lub Krakowie. Osoby zamieszkujące inne miasta miały więc utrudniony dostęp do konsulatu czy też ambasady USA, a dodatkowo dojazd wiązał się z wyższymi kosztami.

Kolejną zaletą jest oszczędność pieniędzy i to nie tylko ze względu na dojazd do konsulatu, ale także w związku z wydaniem wizy. Koszt wizy B1-B2 wynosi 160 dolarów (na dzień dzisiejszy około 680 złotych), co w przypadku trzech osób w rodzinie było sporą sumą. Dodatkowo czas oczekiwania na wydanie wizy wynosi od kilku dni do nawet kilku tygodni - w zależności od sezonu. W przypadku ruchu bezwizowego konieczne jest uzyskanie formalnego pozwolenia na podróż do USA w systemie ESTA, co kosztuje tylko 14 dolarów, a na decyzję oczekuje się 72 godziny. Autoryzacja podróży w ESTA jest ważna przez okres 2 lat. 

O tym, gdzie i jak można dokonać rejestracji podróży w systemie ESTA przeczytasz na blogu WizaOnline.org .

Kiedy warto zdecydować się na wyjazd do USA z wizą?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że osoby, które chcą wyjechać do USA do pracy lub na uczelnię, wciąż muszą składać wniosek o wizę. Dodatkowo, wiza umożliwia przebywanie na terenie USA przez 180 dni i jest ważna przez 10 lat. Oznacza to, że w przypadku osób, które cyklicznie podróżują do rodziny lub w sprawach służbowych, czy też odbywają delegacje i jeżdżą na konferencje naukowe, wiza może być lepszym rozwiązaniem.

W przypadku uzyskania wizy B1 - B2 można także starać się o zieloną kartę, co dla niektórych jest bardzo ważne. Minusem wyjazdu z wizą jest oczywiście wyższy koszt, a także dużo większa liczba formalności. Na koniec warto zaznaczyć, że zgoda konsula może zmniejszać ryzyko zatrzymania osoby, przekraczającej granicę USA, przez urzędnika imigracyjnego i zawrócenie jej z powrotem do Polski. Zdaniem niektórych wiza wskazuje na to, że konsul zaufał już danemu obywatelowi.

Ważne: należy pamiętać o tym, że w czasie pandemii koronawirusa podróże z Europy do USA zostały wstrzymane do odwołania.

Zdjęcie: Pixabay.com

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej