Czy warto pracować w Niemczech? Odpowiadamy!

(fot. https://unsplash.com/photos/e6n7uoEnYbA)
Tczew - Czy warto pracować w Niemczech? Odpowiadamy!
Czy praca w Polsce, a właściwie wynagrodzenie, już Cię nie satysfakcjonuje? Chcesz zarabiać więcej, a w Twojej obecnej firmie nie spodziewasz się awansu? Chcesz wyjechać? Jeżeli Twoja odpowiedź na którekolwiek pytanie jest twierdząca, mamy dobre wiadomości. Wyjaśniamy czy warto pracować w Niemczech!


Praca w Niemczech - gdzie jej szukać?


Zadanie "znajdź pracę w Niemczech" nie zawsze jest tak proste, jak może się z początku wydawać. W grę wchodzą przeróżne parametry, które mogą Ci ułatwić lub utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji. Może to być:

- oczekiwana lokalizacja,
- spodziewane zarobki,
- dostępność wybranego miejsca (infrastruktura, połączenia lotnicze lub drogowe).

Zapoznaj się z dostępnymi ofertami - możesz wykorzystać w tym celu portale internetowe, które pośredniczą między pracodawcami a pracownikami. Z uwagi na sporą konkurencję, znacznie ułatwisz sobie zdobycie stanowiska jeżeli zadbasz o to, by się wyróżnić na tle innych kandydatów. Chodzi na przykład o dobre CV, certyfikaty czy poświadczoną znajomość języka obcego.

Czy warto pracować w Niemczech? Zarobki

Euro to dość mocna i stabilna waluta, dlatego raczej nie trzeba mieć obaw, że w niedługim czasie zarobki w tej walucie staną się dużo mniejsze w przeliczeniu na złotówki. Jest to jeden z czynników, który pcha naszych rodaków do wyjazdu za granicę.

Zarobki w Niemczech należą do grupy najwyższych w całej Europie. Wynika to w dużej mierze z dobrej pozycji gospodarczej naszego zachodniego sąsiada. Lata zaawansowanego rozwoju oraz innowacje technologiczne skutkują między innymi:

- wyższą stawką minimalną,
- wyższą średnią pensją.

Można mieć prawie pewność, że Twoje zarobki na odpowiadającym stanowisku w Niemczech będą wyższe - nawet o kilkadziesiąt procent! Szczególnie jeśli zastosujesz się do zasad oszczędności.

Problem pojawia się w uzyskaniu takiego lub wyższego stanowiska. W wielu przypadkach pracodawca wymaga znajomości języka obcego na co najmniej komunikacyjnym poziomie. Sprawia to, że wielu Polaków pracuje na niższych stanowiskach niż zajmowane przez nich w Polsce.

Innym ograniczeniem, które blokuje możliwość wykonywania takiej samej pracy za granicą bywa potrzeba posiadania międzynarodowego poświadczenia posiadanych umiejętności. W wielu przypadkach wydany w Polsce certyfikat nie musi być ważny w kraju zachodniego sąsiada.


Czy warto pracować w Niemczech? Aspekt kulturowy

Jeżeli planujesz wyjechać do Niemiec w celach zarobkowych, musisz liczyć się z pracą w międzynarodowej i wielokulturowej grupie. W dzisiejszych czasach dobrze rozwinięte kraje przyjmują wielu imigrantów . Z tego powodu w wielu firmach wykorzystuje się głównie język angielski.

Jeśli pracujesz w biurze w międzynarodowej firmie, warto znać zarówno język lokalny, jak i angielski. Dzięki temu będziesz w stanie komunikować się w Twojej firmie z lokalnymi klientami oraz współpracownikami z całego świata. Przy okazji zgromadzisz też kapitał, który bez trudu wykorzystasz każdego dnia. Stworzysz też dla siebie możliwość pracy nie tylko w Niemczech, ale i na terenie nawet całej Unii Europejskiej!

Z uwagi na to, że w Niemczech żyje i pracuje wielu Polaków, szczególnie w większych miastach powstały polskie osiedla. Możesz tam znaleźć polskie sklepy, szkoły, kościoły, instytucje publiczne czy inne organizacje. Jeżeli chcesz mieć kontakt z rodzimą kulturą, możesz szukać pracy w niewielkiej odległości od takich osiedli. W ten sposób zmniejszasz też potrzebę nauki języka obcego, jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć to wyzwanie.

Podsumowanie


Praca w Niemczech ma zarówno plusy, jak i minusy. Po stronie zalet bez wątpienia można wpisać zarobki, czasem nawet wielokrotnie wyższe niż na odpowiadających stanowiskach w Polsce. Kolejnym atutem jest większa możliwość rozwoju osobistego, radzenia sobie w nowych sytuacjach i możliwość podejmowania nowych wyzwań.

Minusem mieszkania w Niemczech są wyższe koszty życia, pożerające pewną część Twoich wyższych zarobków. Niektórzy mogą mieć też kłopoty związane z komunikacją w obcym języku oraz wielokulturowością. Jeżeli jednak chcesz mieć kontakt z polską kulturą, możesz osiedlić się w mieście, w którym mieszka spora grupa Polonii.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -2

  Mario Tcz._gość_gość

  21.11.2022, 21:35

  Żenada!!!

  Co to jest!?Nagonka taniej siły roboczej!Nigdy w Niemczech nie będziesz u siebie i nigdy nie będą Cię traktowali jako swojego,masz przykład choćby Lewego!Jak świat światem,Polak i Niemiec nigdy nie będzie bratem.A zresztą,po co nam jeździć,czy latać do Niemiec,wystarczy zagłosować na rudego,to nas anektują!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx9 
 • -3

  Wielki Dzban jestes !_gość

  22.11.2022, 09:55

  po rozum do glowy

  @Mario..., "Biedna konfederussia nie ma szans w przyszlych wyborach wejsc do sejmu. Ale zawsze moze startowac w wyborach do Dumy ( jakbys nie wiedzal to jest partia Panstwowa Federacji RoSSyjskiej - Wladimira Zyrynowskiego) poza tym nie wszyscy Slowianie sa naszymi przyjaciolmi ( mamy podzial na tych wschodnich i zachodnich Slowian, wiec radze nos do ksiazki albo Google i poglebic wiedze ! rowniez, kazdy patriota powinnien znac wiersz "Kto powiedzal, ze Moskale sa bracia nas, Lechitow, Temu pierwszy w leb, wypale przed kosciolem karmelitow" Ps jestes wielki dzban, takze z historii, wiec radze ponownie nos do ksiazki a nie bzdury wrzucac na forum, bo kompromitujesz sie !

  Cytuj
  IP: 37.201.xx4.xx5 
 • Jolanta_gość

  29.11.2022, 10:00

  Zaraz minie 2 lata jak wyjechałam z agencją laxo care do Niemiec, jestem tu opiekunka osoby starszej. Nikt mnie do wyjazdu nie namawiałam, sama tego chciałam. Nie mam źle u rodziny u której mieszkam, pdp jest chodzący. Dostaje dobre wynagrodzenie i to dla mnie liczy sie najbardziej.

  Odpowiedz
  IP: 46.204.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.