ZUOS Tczew stawia na recykling odpadów biodegradowalnych, jest też mobilny PSZOK

ZUOS Tczew (fot. Tcz.pl)
Tczew - ZUOS Tczew stawia na recykling odpadów biodegradowalnych, jest też mobilny PSZOK

zobacz galerię zdjęć: 3
ZUOS Tczew wybrał wykonawcę instalacji, która zapewni możliwość podawania odpadów biodegradowalnych do hali kompostowni. Ponadto trwa wybór dostawców nowego sprzętu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który ma wesprzeć mieszkańców w recyklingu, m.in. nowych kontenerów na odzież i opony oraz pojazdu do zbiórki odpadów (tzw. mobilnego PSZOK-u).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, gminy zostały zobowiązane do wdrożenia nowego systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych - wszyscy mieszkańcy będą dzielić odpady na pięć frakcji. Obok dotychczasowego podziału na papier, szkło, odpady zmieszane oraz metal i tworzywa sztuczne, należy również do oddzielnego worka wrzucać odpady biodegradowalne, czyli np. trawa, liście, obierki, resztki jedzenia.

Obecnie w ZUOS Tczew, odpady zielone przekazywane są do hali sortowni na tę samą linię technologiczną, która jest wykorzystywana do sortowania innych odpadów. Sytuacja ta powoduje, że w czasie podawania odpadów zielonych do kompostowni, nie jest możliwa praca linii sortowniczej, co wpływa na mniejszą wydajność całej instalacji.


ZUOS Tczew w celu dostosowania instalacji do nowych wymagań prawnych podjął więc decyzję o budowie niezależnego dodatkowego segmentu umożliwiającego podawanie odpadów zielonych lub innych bioodpadów niewymagających sortowania bezpośrednio do hali kompostowni.

- Nasz nowy segment do podawania frakcji bio, jest bezpośrednio powiązany z halą kompostowania. Dzięki tej inwestycji, nasze urządzenia będą mogły efektywniej zająć się przetwarzaniem odpadów biodegradowalnych, odciążą urządzenia obecnej sortowni i w efekcie doprowadzą do zwiększenia ilości surowców poddawanych recyklingowi - mówi Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew


Wykonawcą instalacji została firma Segi-Eko Sp. z o. o., która w marcu br. wygrała przetarg pn. "Projektowanie i budowa segmentu podawania frakcji bio bezpośrednio do kompostowni pracującej w systemie BIOFIX".

Obecnie każdego roku ilość odpadów zielonych wymagających bezpośrednio podawania do hali kompostowni w ZUOS Tczew wynosi ok. 4.500 Mg.

ZUOS Tczew jest również w trakcie wyboru, w drodze przetargu, firm, które dostarczą wyposażenie PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) w Stegnie i Tczewie w ramach Projektu "Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych". Mieszkańcy regionu będą mogli nie tylko przyjechać do PSZOK-ów w Stegnie czy Tczewie i wrzucić do kontenerów ubrania i opony, ale również skorzystać z tzw. mobilnego PSZOK-u. Ponadto w ramach projektu mają zostać dostarczone takie urządzenia jak brykieciarki do styropianu oraz sprzęt do zmniejszania objętości odpadów (tzw. praso-kontenery).

Realizacja Projektu ma zostać ukończona na początku 2020 roku. Rozpoczęcie użytkowania hali dojrzewania stabilizatu planowane jest na połowę 2019 roku.

O Projekcie: Projekt "Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych" realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 % wartości całego Projektu. Realizacja Projektu zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu."

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +6

  Xd_gość_gość_gość_gość_gość

  02.04.2019, 08:23

  Śmietniki

  Śrutu tutu!? A kiedy zamierzacie pojemniki do bio dostarczyć do boksów na śmieci?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xxx 
 • +1

  Boczny_gość_gość

  03.04.2019, 03:15

  Po co smietniki jak bio i tak jest wrzucane do smietnikow z komunalnymi. A jak sa nie odbierane to mieszkancy wydzwaniaja do firmy ze zostaly nie zabrade i robia wielkie halo.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx6.xx5 
 • +4

  Panie, Panowie radni._gość

  02.04.2019, 10:16

  Zwiększyć kontrolę mieszkańców!!!!

  Mam pytanie do Pana prezesa: Niech do ZUOS zwiozą np. 100 ton odpadów za które ZUOS pobiera kasę na tzw. bramie. Potem ZUOS recyklinguje, dzieli odpady na frakcje, puszcza przez taśmy, strzela w nie powietrzem, prądem albo magnesem, a na koniec wszystko jest już ładnie posegregowane i zostaje tylko odpad, z którym nic już nie można zrobić, tylko trzeba wywieźć na składowisko, oczywiście płacąc za to. Pytanie brzmi: ile ton odpadów z tych 100 ton pierwotnie przyjętych zostaje odzyskanych i sprzedanych, a ile ton wywiezionych dalej? Jaka jest Wasza skuteczność odzyskiwania odpadów, recyklingu? I dlaczego ciągle taka małą???

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx8 
 • +8

  kik_gość

  02.04.2019, 10:54

  Drastycznie zmalała liczba śmietników przy chodnikach! Co każde 50m powinien być śmietnik, przy każdym przystanku, przejściu dla pieszych, ławce! Można przejść Kociewska i nie natknąć się na zaden śmietnik! To skandal! Miasto musi nałożyć na ogórdki działkowe u mieszenie porzadnych kontenerów na śmieci! To chore by działkowicze mieli jeździć autobusami z workami an śmieci!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +1

  ._gość

  02.04.2019, 15:06

  .

  To zmniejszycie koszty za wywóz odpadów dla mieszkańców? Czy znowu podwyżka?

  Odpowiedz
  IP: 78.11.xx2.xx2 
 • -1

  baja_gość

  02.04.2019, 19:39

  wincyj wincyj

  Więcej śmieci = więcej smrodu. Oj będzie śmierdziało nie tylko na Bajkowym!!!

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx9.xx8 
 • ghrt_gość

  03.04.2019, 08:49

  Gdzie szkło skupuja ?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA