Mniejsza kasa na oświatę. "Powinniśmy grzmieć z tego powodu!"

Starostwo Powiatowe (fot. tcz.pl)
Tczew - Mniejsza kasa na oświatę. "Powinniśmy grzmieć z tego powodu!"
Gorąca dyskusja na marcowej sesji Rady Powiatu. Rozpoczęło się od wystąpienia Jana Kulasa, który stwierdził, że rząd przerzuca odpowiedzialność za wiele ważnych rzeczy na samorządy, jednocześnie obcinając wysokość subwencji m. in. przeznaczonej na oświatę. Powiat ma dostać 5 mln zł mniej - niż pierwotnie zakładano.

Temat pojawił się na marcowej sesji Rady Powiatu:

- Mamy wzrost gospodarczy na poziomie 5 procent - a tymczasem subwencja oświatowa jest mniejsza o 5 mln zł. - mówił radny PO, Jan Kulas - Powinniśmy wszyscy grzmieć z tego powodu.

Zdaniem rajcy w niedługiej perspektywie pojawi się kwestia m. in. podwyżek dla nauczycieli - a rząd próbuje przerzucić część obowiązków na samorządy. Nie wszystkim członkom rady treść wystąpienia Jana Kulasa się spodobała. Roman Małecki (PiS) uznał, to za próbę doprowadzenia do ostrego sporu politycznego na forum rady.

-
Taka sytuacja, gdy spokojnie pracujemy i unikamy sporów, zamiast koncentrować się na zagadnieniach polityki ogólnokrajowej jest dobra - mówił rajca.

Jan Kulas podkreślał natomiast, że jego zdaniem sprawa "nie jest drobna":

- Dla nas to oznacza, że będzie trzeba szukać oszczędności - nie mówię o partiach i polityce, ale konkretnych problemach samorządu powiatowego - mówił Jan Kulas, dodając, że radni mają obowiązek wypowiadać się we wszystkich ważnych sprawach.

Były wicestarosta, Zbigniew Zgoda, a obecnie radny PiS pytał z kolei skarbnika, czy "przyznana subwencja jest dziełem oszustwa"?


- Czy pominięto wszelkie algorytmy? Jeżeli wszystko jest w porządku, to czy państwa wystąpienie nie jest pod publiczkę? - pytał.

Z kolei radna Barbara Kamińska (PiS) poinformowała, że zaczynają dochodzić głosy o "teatrze jednego aktora" na sesji:

- Szanujmy się nawzajem - apelowała.

Głos w dyskusji zabrała również Gabriela Makać (PnP), która podkreślała, że na komisji edukacji radni pytali, skąd tak duża różnica. Wydział edukacji pracuje nad dokładnymi wyliczeniami. Pierwotnie założono, że subwencja wyniesie 11 mln zł - ma być jednak 5,4 mln zł mniej.

- Przy przygotowywaniu projektu budżetu zdawaliśmy sobie sprawę, że przyjęta kwota subwencji jest bardzo wysoka, więc wiedzieliśmy, że ostatecznie będzie niższa - mówi skarbnik powiatu Dariusz Skrzypczyński.

Projekt budżetu powstawał w oparciu o określone wskaźniki. Jak podkreślają urzędnicy, ile faktycznie powiat wyda na oświatę faktycznie, okaże się na przełomie lipca i sierpnia.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +1

  kik_gość

  02.04.2019, 10:56

  Znikną dyrektorzy wszystkich gimnazjów, wiec i mniej pieniędzy potrzeba na szkoły, Dzieci niżu wchodzą w lata szkolne

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +1

  gość_gość

  02.04.2019, 12:30

  Ach portal tcz.pl wprowadza opinie publiczną w błąd. Po prostu ktoś się pomylił w liczeniu. Na sesji też mówił Pan radny Jiri Studeny że na pierwszej sesji skarbnik wspominał że subwencja jest bardzo wysoka i w planie policzył to co z poprzedniego budżetu uwzględniając kilku procentowy wzrost. Wychodzi na to że subwencja jest i tak większa niż w zeszłym budżecie o 1.5 mln, co znaczy prawidłowy wzrost. Jeżcie żaden powiat nie dostał ponad 200% subwencji od planowanej. Przypominam że subwencja = ilość uczniów a uczących się nie przybyło o 100%. Trochę żałuję że doświadczony politycy( JK) opowiadają taką historyjkę i cudowny portal to powiela.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx8 
 • +3

  Zmielony Dżony_gość

  02.04.2019, 13:59

  świat do góry nogami

  doświadczony polityk? przecież to zwykły burak pastewny! panie ku*as, jak chcesz pan więcej pieniędzy to wy###laj do pracy w kopalni

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 
 • +5

  gość _gość

  02.04.2019, 12:53

  Tak będziemy grzmieć jak wyjdą te oszustwa w ratuszu. Sprzedawanie działek pod budowę mieszkań na bulwarze, na terenie jednostki. działka przy byłym urzędzie celnym, działka (pałacyk) USC na AK, dzika reprywatyzacja na Wojska Polskiego 25 i tak by było można wymieniać bardzo długo. Układ działa a dokumenty nikt nie wyciąga. Radni do roboty, jesteście dla mieszkańców a nie automatami do popierania co tylko popadnie. A jak się nie chcecie wyrwać z tego układu to won i zostawcie miejsce dla młodych. A na dokładkę przy tych ścieżkach też znikają środki które by mogły być inaczej wykorzystane. Urzędnicy popadły w rutynę i brak świeżych spojrzeń. GRZMIEĆ,GRZMIEĆ,GRZMIEĆ. Niema odważnego który stanie przeciwko układowy.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx8 
 • +2

  Zmielony Dżony_gość

  02.04.2019, 14:02

  właśnie widać jacy oni są "dla mieszkańców"...siedzą już tak głęboko w tyłku kk, ze ktoś powinien im podać latarkę!

  Cytuj
  IP: 178.183.xx4.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.