ZUS pomoże wypełnić wniosek o 500 plus i RKO

ZUS (fot. tcz.pl)
ZUS pomoże wypełnić wniosek o 500 plus i RKO
W ramach mobilnych punktów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych eksperci pomagają zakładać profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełniać wnioski o świadczenie "500 plus" i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Tym razem pracownicy ZUS odwiedzą Gniew.

Celem ZUS jest dotarcie do osób, które mają ograniczone możliwości odwiedzenia placówek ze względu na odległość lub ograniczenia komunikacyjne.

- Eksperci ZUS będą dostępni 17 marca w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gniewie na os. Witosa 9 w godzinach od 9 do 13.- mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski z programu "Rodzina 500 plus" na nowo narodzone dzieci. Od 1 lutego natomiast rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski na dzieci, które już korzystały ze wsparcia, na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Od 1 stycznia można też składać do ZUS wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice otrzymają maksymalnie 12 tys. zł.

Oba rodzaje wsparcia są niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wnioski o "500 plus" i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Rodzice z powiatu tczewskiego od początku roku złożyli 1565 wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które obejmują 1634 dzieci oraz 7941 wniosków o "500 plus" na 1291 dzieci.

Drukuj
Prześlij dalej