ProteGO Safe - pobierz, zainstaluj, przetestuj

(fot. mat. prasowe)
Tczew - ProteGO Safe - pobierz, zainstaluj, przetestuj
Aplikacja ProteGO Safe została rozszerzona o wykorzystanie technologii Bluetooth. Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia tego rodzaju rozwiązanie. "Przetestujcie ją z nami. Czekamy na Wasze opinie" - zachęca ministerstwo cyfryzacji.

Tęsknicie za spotkaniami z rodzicami, wnukami, a może marzy Wam się wyjście w większej grupie? To od nas zależy, jak szybko będzie to możliwe. Możecie pomóc. Zainstalujcie i korzystajcie z aplikacji ProteGO Safe. Właśnie opublikowaliśmy jej najnowszą wersję - wykorzystująca technologię Bluetooth. Na tym - testowym - etapie czekamy na Wasze opinie, uwagi, a może uważacie, że coś moglibyśmy zrobić lepiej?

Wychodzimy!

ProteGO Safe to aplikacja, która pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nasza apka to także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób.


Pierwszą wersję ProteGO Safe opublikowaliśmy nieco ponad tydzień temu. Przez ten czas mogliście korzystać z części do samooceny stanu zdrowia. Tutaj wszystko opiera się na regularnym uzupełnianiu testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem (przygotowaliśmy go na bazie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia) i uzupełnianiu Dziennika Zdrowia. Na tej podstawie aplikacja mówi nam, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy - niskiej, średniej, czy wysokiej.

Od teraz ta informacja może być jeszcze pełniejsza. Pomaga w tym Bluetooth.

To technologia, którą na pewno doskonale znacie. Służy między innymi do parowania urządzeń. Najpopularniejszy przykład: telefon + radio samochodowe = zestaw głośnomówiący. Aby te dwa urządzenia mogły się "zobaczyć", potrzebny jest właśnie Bluetooth. W naszej aplikacji wykorzystujemy go bardzo podobnie.

Jak telefon z telefonem

W największym skrócie działa to tak: jeśli pobierzesz i zainstalujesz ProteGO Safe i włączysz w swoim telefonie Bluetooth, aplikacja będzie komunikowała się z urządzeniami jej innych użytkowników. Spokojnie, nie będzie im przekazywała żadnych danych na Twój temat. Nikt nie dostanie dostępu do zawartości Twojego telefonu.

Ważne! Nie szukaj w swoim telefonie informacji typu: 29 kwietnia miałeś kontakt z Janem Kowalskim. To tak nie wygląda. Tylko Twoja aplikacja wie anonimowo z jaką (nie czyim) inną aplikacją się spotkała.

Informacje o napotkanych urządzeniach nie zawierają żadnych danych o ich właścicielach, są anonimowe i zakodowane, a do tego przechowywane tylko w telefonie, przez dwa tygodnie. Później są usuwane.

Do czego przydaje się historia takich spotkań? W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje - dostaniesz odpowiednią informację. Nie dowiesz się, kto zachorował. Dowiesz się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie.

W kolejnych wersjach aplikacji funkcjonalności związane z zapobieganiem koronawirusowi zostaną rozszerzone.

- Jesteśmy jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia tego rodzaju rozwiązanie. Nasza aplikacja jest w pełni bezpieczna i zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie testów - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Zaufajcie

- Sukces ProteGO Safe zależy od liczby jej użytkowników, dlatego robimy wszystko, aby zyskać ich zaufanie - dodaje szef MC.

Aplikacja jest budowana zgodnie z zasadami wynikającymi z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), w tym minimalizacji danych, privacy by design, privacy by default, prawidłowości, integralności oraz poufności.

Bazujemy na wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, Komisji Europejskiej oraz Toolbox opracowany w ramach sieci eHealth działającej przy Komisji Europejskiej. Szczególną wagę przykładamy do zapewnienia najwyższych standardów prywatności.

Użytkownicy ProteGO Safe są anonimowi. Do tego, aby ją uruchomić nie jest wymagane jakiekolwiek uwierzytelnienie, np. podanie numeru telefonu.

- Celem naszej aplikacji jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zarówno osobom zdrowym, które są w stanie lepiej ocenić ryzyko zachorowania, jak i chorym, które otrzymają specjalistyczne porady. Kluczowe są dla nas pełna przejrzystość, transparentność, prywatność i dobrowolność. Dzięki aplikacji bezpieczni jesteśmy zarówno my, jak i nasze dane - mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech. - Będziemy rozmawiać o funkcjonalnościach aplikacji z organizacjami branżowymi, ekspertami i innymi zainteresowanymi. Nic o Was, bez Was - dodaje.

Na każdym etapie prac nad aplikację publikujemy jej kod źródłowy. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły. Chętnie dowiemy się, co możemy zrobić lepiej. Wystarczy do nas napisać na adres protego@mc.gov.pl.

ProteGO Safe można pobrać za darmo ze sklepu Google Play (użytkownicy smartfonów z systemem Android). W najbliższych dniach będzie dostępna także dla właścicieli urządzeń z systemem iOS.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich - pobierz, zainstaluj i korzystaj z ProteGO Safe.

Aplikacja to efekt prac koalicji polskich firm informatycznych, które przygotowują ją na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +3

  yollo_gość_gość

  04.05.2020, 08:49

  nie istalowac

  niebezpiecznik pl / post / programista-pracujacy-przy-aplikacji-protego-safe-odradza-jej-instalacje/

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx0.xx5 
 • +2

  apka_gość

  04.05.2020, 10:38

  Wszyscy odradzają instalację tego czegoś ,jak będzie to takie gówno jak kwarantanna to szkoda miejsca .Jeśli ktoś chce żeby rząd znowu zbieral dane jak w apce kwarantanna to dajcie się złapać za pysk niech was kontrolują zabierają waszą wolność .

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx6 
 • +6

  Kamil_gość

  04.05.2020, 09:13

  Zróbcie lepiej aplikację która pokaże czy jest jakaś napalona panna w okolicy. Zasięg bluetootha wystarczy. Kiedyś była aplikacja radar i pokazywała panny w okolicy.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx5 
 • +3

  Ale to słabe..._gość

  04.05.2020, 09:24

  Ale to słabe... wystarczy że zainfekowana osoba nie ma włączonego bluetootha i sprawa się rypie. A jak nas ma apka obronić przed wirusem w przypadku gdy jest przenoszony np na klamce?

  Odpowiedz
  IP: 201.131.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.