Fabryka Sztuk online - tym razem o średniowiecznym jadle

(fot. mat. prasowe)
Fabryka Sztuk online - tym razem o średniowiecznym jadle
W drugiej części filmu "Muzealia Fabryki Sztuk" opowiadamy o sprzętach onegdaj używanych w domach: drewnianych wiadrach, masielnicach, aluminiowych kankach, tarkach do prania czy też żelazkach z duszą. Przenosimy się do czasów, gdy prace domowe wykonywało się ręcznie. Zobaczymy, ile czynności składało się na to, by mieć czyste i uprasowane ubranie: przyniesienie wody ze studni przy pomocy nosidła, namoczenie odzieży w balii wypełnionej wodą, następnie pocieranie nią po powierzchni tarki, płukanie w czystej wodzie, suszenie i oczywiście prasowanie, np. żelazkiem ze specjalnym pojemnikiem na duszę, a więc kawałkiem metalu, który uprzednio rozgrzewało się w piecu. Ponadto poznamy instrukcję, jak zrobić domowe masło, a to również nie było łatwe zadanie.

odcinek siódmy - lekcja "Muzealia II", artykuł o średniowiecznym jadle

Film został zrealizowany na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Sielski klimat nagrania podkreśla scenografia - Poniatówka i stojące przed nią drewniane rzeźby o imionach Andzia i Maciek. W rolę Kociewianki wykonującej domowe obowiązki wciela się Emilia Kalinowska, a opowieść o eksponatach etnograficznych snuje Józef Ziółkowski.
Film "Muzealia Fabryki Sztuk" jest dostępny na kanale YouTube:



***
Zachęcamy również do poznania tajników średniowiecznej kuchni, które zdradza nam Dariusz Wałaszewski w artykule "Słów kilka o średniowiecznym jadle". Wówczas obowiązywała zasada "co tłustsze, to zdrowsze". W Polsce nie znano ziemniaków, a produkt luksusowy stanowiło mleko i mleczne produkty. Jadano zaś wieprzowinę, wołowinę, dziczyznę, drób. kaszę i ryż. Ryby w przeróżnej postaci były z kolei daniem odpowiednim na post, a pamiętajmy, że w tamtych czasach poszczono nawet 200 dni w roku. Za przysmak uchodziły też ogony bobrze, żółwie błotne oraz łapy niedźwiedzie. Najpopularniejszym napojem było piwo, które początkowo różniło się od obecnego, gdyż było gęstym wywarem ze sfermentowanego zboża, spożywanym o każdej porze dnia. Rzecz jasna, stoły poszczególnych warstw społecznych, czy to mieszczaństwa, szlachty czy chłopstwa, różniły się od siebie.

Artykuł dostępny jest na stronie internetowej Fabryki Sztuk w zakładce wystawy online: https://fabrykasztuk.tczew.pl/index.php?p=4,50,0&item=2afcae563bc7f688 .


#kulturaonline #zostanwdomu

Drukuj
Prześlij dalej