3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji

(fot. mat. prasowe)
3. Piknik Nauki Fahrenheita. W planie rekordowa liczba atrakcji
Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne - 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum zapraszają wszystkich pasjonatów naukowych odkryć. Wstęp wolny.

- Niezależnie od tego, czy goście planują przyjść sami, czy w grupie, czy fascynują się precyzją nauk ścisłych, medycyną od kuchni, bogactwem świata biologicznego czy nieśmiertelnością nauk humanistycznych, na Pikniku Nauki Fahrenheita będą odkrywać, doświadczać i świetnie się bawić - mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. - Oprócz 54 namiotów z warsztatami i atrakcjami przygotowanymi przez studentów i naukowców, będzie także bogata w program scena naukowa, panel dyskusyjny oraz możliwość przeprowadzenia testów medycznych. Można spędzić z nami dosłownie cały dzień!

Piknik Nauki Fahrenheita to efekt współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia.

- Zapraszamy także do odwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza zatytułowana "UCZONE" - prezentuje sylwetki wybitnych kobiet, naukowczyń. Pokazuje, że nauka jest pasjonująca i inspirująca. W trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z jej bohaterkami. "Kosmiczna baza" to interaktywna wystawa czasowa, która pozwoli odwiedzającym przenieść się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiedzić jej zakamarki. Zapraszamy też na wystawy stałe Hevelianum, które tak chętnie Państwo odwiedzacie - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Piknik Nauki Fahrenheita to okazja do odłożenia telefonu i wylogowania się ze świata cyfrowego, aby eksperymentować lub pospacerować po naszych terenach zielonych, skąd rozpościera się najładniejszy widok na Gdańsk.


Na scenie naukowej atrakcje będą odbywać się nieprzerwanie od godziny 11:00 przez cały czas trwania wydarzenia, czyli do godz. 16:00. Nie zabraknie pokazów naukowych z eksperymentami i reakcjami chemicznymi, gier, ciekawostek, a nawet naukowej bajki. Na scenie odbędzie się także pokaz mody zero waste. Całość poprowadzą autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Równolegle w budynku Wozowni Artyleryjskiej o godz. 14:00 rozpocznie się dyskusja pt. "Nauka mówi. Znak równości".

Ważnym punktem na mapie pikniku będzie miasteczko naukowe, a w nim ponad 50 namiotów, w których edukatorzy wspólnie z uczestnikami wydarzenia będą tworzyć modele, brać udział w zabawach edukacyjnych i przeprowadzać eksperymenty, by wspólnie doświadczać nauki. Podczas Pikniku będzie można przyjrzeć się fascynującemu światu mikroorganizmów, a także zgłębić tajemnice oceanów i dowiedzieć się czy górnictwo morskie to szansa czy zagrożenie dla środowiska. Nie zabraknie też eksperymentów dotyczących skali temperatur, właściwości ciekłego azotu, suchego lodu oraz wrzącej wody. Co więcej, dla osób zainteresowanych medycyną przewidziana jest prezentacja na temat procesu tworzenia i analizy różnych form leków, obejmująca m.in. maści, kremy, tabletki. Poruszona zostanie także tematyka mózgu i neurologii. 

Na potrzeby 3. Pikniku Nauki Fahrenheita utworzono wydarzenie na Facebooku, na którym prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia. Warto śledzić nowości, ponieważ będą tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/4k0scejqF.
Szczegóły wydarzenia dostępne są również na stronach: www.faru.edu.pl/pl/piknik-faru-2024 oraz www.hevelianum.pl/3-piknik-nauki-fahrenheita/

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wstęp na wystawy stałe Hevelianum - zgodnie z cennikiem promocyjnym dostępnym na www.hevelianum.pl. Zabierz z domu własny bidon, dzięki GIWK na miejscu będzie saturator.

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. To wydarzenie plenerowe, ogólnodostępne i bezpłatne, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.

PROGRAM

SCENA NAUKOWA
11:00 | Uroczyste otwarcie 3. Pikniku Nauki Fahrenheita
występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej
wręczenie Nagród Fahrenheita
otwarcie wystawy UCZONE
12:00 | Ognia! | science show

12:30 | Maria i przyjaciele | science show
13:00 | ZERO WASTE | pokaz mody
13:30 | Żywienie ma znaczenie. Zaczarowany ogród | gra interaktywna
13:50 | Moc nauki | science show
14:20 | Czysta woda, czyli jaka? | pokaz
14:40| Tworzywa sztuczne. Plastikowa apokalipsa czy ekologiczne oszustwo? | prezentacja
15:00 | Akcja, reakcja! | pokaz
15:15 | Wyrzutnia ratownicza Life Gun | pokaz
15:35 | Miastotwórczość a jakość życia. O mieście dla człowieka | prezentacja
15:50 | Zamknięcie pikniku

WOZOWNIA ARTYLERYJSKA - SALA HAXO
14:00 | Dyskusja "Nauka mówi. Znak równości"
wiek: 15+ 

MIASTECZKO NAUKOWE
11:00-16:00 
Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Zaplanowano pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Nie zabraknie licznych eksperymentów, wystaw popularnonaukowych i atrakcji medycznych, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

STREFA EDUZABAWY
11:00-16:00 
- warsztaty "zrób to sam" i ekologiczne, m.in. wytwarzania bio materiałów czy zakładania ogrodów deszczowych 
- kontenery edukacyjne 
- gry wielkoformatowe 
- aktywności sportowe 
- bolid, auta elektryczne, wodolot i wiele innych 
   
SALA PITAGORASA
11:00-16:00 | Profilaktyka ratuje życie    
Pomiary ciśnienia tętniczego oraz parametrów krwi z palca (glukoza, cholesterol i kwas moczowy) wraz z omówieniem wyników
  
MELEKS 
11:00-16:00 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita - Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki)i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. 

Partnerzy: Akwarium Gdyńskie, AmberExpo, Aramco, Blanka Byrwa, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl


Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia, jeśli zaistnieją niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drukuj
Prześlij dalej