ZUS ma pomóc płatnikom w trudnej sytuacji

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - ZUS ma pomóc płatnikom w trudnej sytuacji
Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za czas od lutego do kwietni i zawieszenie na 3 miesiące umów z ZUS, w których termin płatności rat, bądź odroczonych składek przypada na okres pomiędzy marcem, a majem. To przygotowane przez ZUS udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności odroczonych bądź spłacanych w ratach. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo przedsiębiorca wskaże, jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności. Wniosek będzie można złożyć poprzez PUE ZUS,  wrzucić go do skrzynki w placówce ZUS lub przesłać na adres doradca_ds_ulg_i_umorzen_gdansk@zus.pl (dla Oddziału w Gdańsku) lub doradca_ds_ulg_i_umorzen_slupsk@zus.pl (dla Oddziału w Słupsku).

Odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło tylko składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczy to również składek, których termin płatności upłynął) i zawartych już z układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.


Wsparcie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

W każdym oddziale pracują doradcy ds. ulg i umorzeń. Pomogą oni przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzą rok po kroku przez wszystkie formalności. Przedstawią też najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Wykaz numerów telefonów do doradców znajduje się na stronie: https://www.zus.pl/firmy/ulgi/umorzenia/doradca-w-sprawie-ulg-i-umorzen .

 
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Tw_gość

  24.03.2020, 07:19

  ZUS

  Odroczenie składek ZUS to nie żadna pomoc dla nie których wręcz przeciwnie późniejszy problem. Pomocą można by nazwać gdyby te składki umozyli poprostu no ale to milionowe straty więc ZUS nie może sobie na to pozwolić bo skąd później wziąść na premie?

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx0 
 • +1

  Taaa_gość

  24.03.2020, 08:45

  Ze wszystkim się zgadzam oprócz tych premii. Skończmy z takim gówniarskim podejściem- zabraknie, to raczej na emerytury dla twoich rodziców bo tak mamy skonstruowany system. Sugerowanie, że ktoś tam sobie siedzi i pławi się w naszych pieniądzach jest prostacką demagogią. Lepiej przedstaw pomysł by zmienić ten chory system jednoczesnie nie robiąc większego bajzlu niż mamy teraz.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx8 
 • +2

  STOP KŁAMSTWU_gość

  24.03.2020, 21:07

  Nie o trzy a o dwa miesiące bo dotyczy to też lutego za który już są zapłacone. Wniosek mega skomplikowany. Potem wszystko zależy od decyzji urzędnika a na końcu i tak trzeba zapłacić. TO OSZUSTWO A NIE POMOC!!!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.