Dorabiasz do renty lub wcześniejszej emerytury? Rozlicz się z ZUS!

Pieniądze, monety, złoty
Tczew - Dorabiasz do renty lub wcześniejszej emerytury? Rozlicz się z ZUS!
Osoby, które są na rencie lub wcześniejszej emeryturze i równocześnie dorabiają, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2020 r. Ci, którzy tego nie zrobią mogą stracić świadczenie. Termin upływa 1 marca.

Należy podkreślić, że osoby, które mają ustaloną emeryturę powszechną mogą dorabiać bez ograniczeń. Limity dotyczą wyłącznie rencistów oraz wcześniejszych emerytów. Dodatkowe zarobki bowiem w ich przypadku mogą skutkować zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczenia.

Gdy przekroczymy próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to nasze świadczenie zostanie obniżone. Gdy natomiast przekroczymy 130 proc - zostanie zawieszone. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłasza co kwartał Prezes Głównego Urzędu Statystycznego i to na tej podstawie ustala się limity.

- Wcześniejsi emeryci oraz renciści powinni pamiętać, aby do 1 marca dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w 2020 r. Dotyczy to zarówno przychodu z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też z tytułu służby w tzw. "mundurówce". Taki dokument powinien wystawić pracodawca. Świadczeniobiorcy, którzy prowadzą własną działalność muszą napisać oświadczenie samodzielnie. W tym przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy Województwa Pomorskiego ZUS Krzysztof Cieszyński.


To ważne, ponieważ jeśli ZUS nie otrzyma tych informacji to może zawiesić wypłatę świadczenia, a także zażądać zwrotu świadczeń nienależnie pobranych. Poza emerytami, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, z ZUS nie muszą rozliczać się renciści pobierający świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do takich  rent. Obowiązek ten nie dotyczy też uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (poza uczniami pobierającymi renty socjalne).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +3

  Dorabiam _gość

  01.03.2021, 11:08

  Ani mi się śni rozliczać z zus, 40 lat składek opodatkowanych i teraz odbierając emeryturę znów opodatkowanie wal sie na ryj złodziejski zusie co zarobię na czarno to moje i wara od tego

  Odpowiedz
  IP: 46.15.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.