Tarcza 4.0 - nowe rozwiązania dla przedsiębiorców i zleceniobiorców

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Tarcza 4.0 - nowe rozwiązania dla przedsiębiorców i zleceniobiorców
Rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców oraz możliwość samodzielnego składania wniosków o świadczenie postojowe przez wykonujących umowy cywilnoprawne to najważniejsze zmiany dotyczące ZUS zawarte Tarczy antykryzysowej 4.0.

Prowadzącym działalność gospodarczą świadczenie postojowe będzie przysługiwało nawet jeśli posiadają inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, np. są zatrudnione na umowę o pracę. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Aby otrzymać postojowe musiało więc dojść do przestoju w prowadzeniu działalności w wyniku COVID-19, rozpoczęcie działalności nastąpiło przed 1 kwietnia 2020 r., a przychód z tytułu działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim.

Zmiany dotyczą także postojowego dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Gdy zleceniodawca lub zamawiający dzieło odmówi złożenia wniosku o świadczenie postojowe, uprawniony będzie mógł złożyć wniosek we własnym imieniu bezpośrednio do ZUS bez jego pośrednictwa. Nadal musi spełnić pozostałe warunki. Dla tej grupy osób ZUS udostępni nowy wniosek - RSP-CZ. Wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia będzie składany na obowiązującym już wniosku RSP-CK.  Wnioski mogą być składane wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą profilu utworzonego na PUE ZUS. Przepisy  dotyczące zleceniobiorców wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy, tj. od 24 lipca 2020 r.

- Co ważne, od 24 czerwca wnioski o zwolnienie z opłacania składek (RDZ), wnioski o świadczenie postojowe i o kontynuację jego wypłaty (RSP-D, RSPC, RSP-DK i RSP-CK) a także wnioski o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (RDO) oraz o udzielenie ulgi (RDU) można składać tylko i wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -3

  Tczew Kolen_gość

  01.07.2020, 07:45

  Glosuj na Tczaskowskiego

  Jak wygra Traskowski to nie bedzie żadnych tarcz. żadnych świadczeń na rodzinę 500+ 300+ Ani dodatlowych emerytór. W końcu ludzie będą pracowac do 70 lat Emerytury zostaną przywrocine funkcjonariuszom SB i UB. rzeby było tak jak było. A jak ktoś chce zarobić więcej to niech jedzie na szparagi do niemiec. Na Wasze miejsce w polsce mamy już emigrantów z Afryki

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx7 
 • +7

  Job_gość_gość

  01.07.2020, 08:18

  Kolen

  Kolendra ale Ty jesteś głupi

  Cytuj
  IP: 5.173.xx6.xx3 
  +4

  Karolina_gość

  01.07.2020, 13:00

  Za dodatkowa emeryturę proponuje kupić słownik ...

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx7 

  Gość_gość

  04.07.2020, 23:50

  ...

  Najpierw to proszę nauczyć się pisać "rzeby" Trzaskowski wygrał . W końcu nieroby pójdą do pracy. Większość 500+ nie pali się do pracy bo po co państwo mi da ,ale pytam z czego? Już odpowiadam ; z ciężko zarobionych pieniędzy podatników.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx7.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.