Obchody 85. rocznicy Krwawej Pelplińskiej Jesieni

(fot. pelplin.pl)
Obchody 85. rocznicy Krwawej Pelplińskiej Jesieni
20 października 1939 roku Niemcy dokonali zbrodni na trzech lokalnych kapłanach. Ta tragiczna historia jest regularnie upamiętniana przez lokalną społeczność, która gromadzi się przy krzyżu w miejscowości Wola koło Pelplina, aby oddać hołd ofiarom i modlić się za ich dusze.

W ubiegły piątek, 18 października, przy krzyżu w miejscowości Wola koło Pelplina miały miejsce uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni. Wydarzenie to miało na celu uczczenie pamięci trzech kapłanów brutalnie zamordowanych przez Niemców 20 października 1939 roku: ks. Tadeusza Borowskiego - proboszcza z Wielkiego Garca, ks. Alojzego Deji - proboszcza z Nowej Cerkwi oraz ks. Jana Bogdańskiego - nauczyciela i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 roku hitlerowcy dokonali zbrodni na niemal wszystkich członkach kapituły Diecezji Chełmińskiej, której siedziba mieściła się w Pelplinie. Ofiarami byli także profesorowie Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczyciele Collegium Marianum. Te tragiczne wydarzenia przeszły do historii pod nazwą "krwawej pelplińskiej jesieni". Większość spośród 24 ofiar tej zbrodni zamordowano 20 października 1939 roku na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie znajduje się symboliczny krzyż, będący świadectwem tej bolesnej historii. Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników, w tym samorządowców, księży, mieszkańców okolicznych miejscowości, a także dyrektorów, nauczycieli i uczniów z pobliskich szkół. Organizatorami obchodów byli opiekunowie tego miejsca, Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkim Garcu.


Podczas uroczystości dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, a ks. Wojciech Gruba, proboszcz Parafii w Wielkim Garcu, przybliżył uczestnikom historię tragicznych wydarzeń oraz poprowadził wspólną modlitwę za pomordowanych kapłanów i wszystkie ofiary Krwawej Pelplińskiej Jesieni.

Pomimo upływu 85 lat od tych tragicznych wydarzeń, obecni na uroczystości podkreślali, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach. Obchody były wyrazem szacunku i hołdu dla tych, którzy zginęli w imię wiary i wolności, przypominając jednocześnie o potrzebie zachowania pamięci o tych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +12

    Anna_gość

    25.10.2024, 15:39

    Pelplińska jesień

    W tym czasie ucierpieli nie tylko kapłani. Mój ojciec był więziony w piwnicach Seminarium Duchownego, a potem wraz z ciężarną żoną wywieziony transportem w styczniu 1940 roku na roboty do Niemiec. Nie wszyscy wywiezieni przeżyli. Ojciec wrócił z rodziną na początku 1945 r.. Był bardzo schorowany. O tych wywiezionych pamiętają tylko rodziny.

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx8.xx7 
  • avy_gość

    26.10.2024, 15:27

    No właśnie, o klechach tylko piszą... a cała masa ludzi w Polsce zginęła... Za to kilku klechów ważniejszych jest niż kilka milionów ludzi w całej II wojnie światowej... Masakra... Kto wymyślił to świętowanie!!!

    Cytuj
    IP: 178.235.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.