Bajkowi bohaterowie wyjaśnią, czym jest Unia

(fot. pomorskie.eu)
Tczew - Bajkowi bohaterowie wyjaśnią, czym jest Unia
"Pomorze w Europie. Gryfiołek i Euralka na tropie uciekającej gwiazdki". To tytuł nowej publikacji, która ma przybliżyć dzieciom, czym jest Unia Europejska oraz pokazać, jak dzięki funduszom europejskim zmienia się nasz region. Jej autorami są znani twórcy Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko. Książka trafi do pomorskich przedszkoli. Jest również dostępna dla każdego do pobrania w wersji elektronicznej.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. przyniosło nam ogromne korzyści. Przez ten czas, dzięki funduszom europejskim, nasz kraj zmienił się nie do poznania, a wszystkie jego regiony mogą pomyślnie się rozwijać.

Bajkowa opowieść o funduszach europejskich
Z projektów współfinansowanych z UE korzystają także najmłodsi mieszkańcy Pomorza. Powstają m.in. nowe szkoły i przedszkola, place zabaw, szlaki turystyczne oraz dużo innych ciekawych miejsc i obiektów. Aby w przystępny sposób przybliżyć im tematykę funduszy europejskich oraz rozpowszechnić wiedzę o zmianach, jakie dokonują się wokół nas przy wykorzystaniu tych środków, przygotowana została specjalna publikacja.

- Mam przyjemność zaprezentować naszą najnowszą książkę, z której dowiedzieć się można, czym jest Unia Europejska, jaki ma związek z Polską i Pomorzem, skąd się biorą i do czego służą unijne pieniądze i co ma z tym wszystkim wspólnego nasz samorząd - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Zachęcam do przeczytania tej lektury naszym dzieciom oraz wykorzystania jej w pracy wychowawczej dla dalszego popularyzowania wartości, jakie niesie ze sobą Unia Europejska.

Głównymi bohaterami opowieści są Gryfiołek - magiczny opiekun Pomorza, Euralka - magiczna opiekunka Unii Europejskiej, a także niesforna Gwiazdka Dwunastka, która uciekła z unijnej flagi, ponieważ chce zwiedzać nasz region. Ich przygody są dziełem znanego zespołu autorów Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki.

- Wiemy, jak trudno czasem opisać otaczającą rzeczywistość, a w przypadku funduszy europejskich jest to jeszcze trudniejsze. Dlatego postanowiliśmy poprzez bajkową opowieść i przygody tytułowych bohaterów opowiedzieć najmłodszym, jak to wszystko wygląda - dodaje Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP.

Książka zostanie wysłana do pomorskich przedszkoli. Dostępna jest także do pobrania w wersji elektronicznej (plik pdf. Pomorze w Europie , 51.6 MB).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +2

  zorro_gość

  25.04.2022, 07:18

  Unia to gówno

  A ja wam drogie tłuki miastowe objawię czym jest Unia 666 , to związek dyktatorski porównywalny do ZSRR . Unia ma pieniądze zabierane podległym krajom . Narzucając im swoje chore wizje i nazewnictwo. To NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, w którym wybrani czyli ci najbogatsi DYMAJĄ biednych. Mamy pracować za miskę ryżu 7 dni w tygodniu. W unii wszystko wolno każdy każdego może ruchać, gdzie chce i jak chce . Nie ma Moralności , nie ma zakazów . Tylko trzeba SŁUCHAĆ WIELKIEGO BRATA.. Nawet ten satanistyczny KRK ma z nią układ. Ekumenia to związek wszystkich ciot i przyjdzie czas kiedy będzie jedna religia i jeden bug LUCYFER. Pandemia to próba socjologiczna jak trzymać za ryj poddanych. Kto nosił maskę i się zaszczepił ten mentalnie już zwiedziony.Jako rodzic nie będę uczył tych bredni moich dzieci i wnuków . Ten struG niech struga sobie Pinokio i naprawi most Lisewski i na to da kasę ....Kolejna baja dla debili

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -11

  yvhh_gość

  25.04.2022, 08:38

  A lepiej ci sie zyje czy gorzej niz 20 lat temu ? Mi lepiej

  Cytuj
  IP: 83.23.xx0.xx6 
  -7

  cgn_gość

  25.04.2022, 10:05

  Kolejny od brauna czy k***ina, weź pajacu się spakuj i won na wschód, białoruś czy rosja to są miejsca do życia dla ciebie. Tam znajdziesz swoją moralność i reguły.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx7 
 • +16

  EUralka_gość

  25.04.2022, 08:35

  Ta Euralka musi wytłumaczyć dzieciom co to LGBT i dlaczego pan posuwa pana w kakao

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
 • -17

  dth_gość

  25.04.2022, 10:05

  nie mierz wszystkich swoją miarą, wiadomo że w konfabułacji to co drugi ciepły.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx7 
  -12

  Leokadia_gość

  25.04.2022, 20:38

  prawica również śmierdzi gównem

  W Polsce jest wielu katolików, którzy posuwają w tzw. kakao swoje żony, aby nie zaciążyły. Smród i chlew przy tym jest taki sam przy pedrylach. Uważasz, że to jest normalne i Twój proboszcz to pobłogosławi...? Zacznijcie zmiany od siebie prawicowi śmierdziele!

  Cytuj
  IP: 91.207.xx3.xx2 
  +14

  do Leokadia_gość

  25.04.2022, 21:33

  To, że podajesz się za kobietę i lubisz mieć osrany patyk, to nas nie obchodzi. Gorzej gdy tego chcecie uczyć dzieci w przedszkolu.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx4 
 • +10

  Obserwatorka_gość_gość_gość

  25.04.2022, 11:18

  Ta tęczowa sukienka wiele dzieciom wyjaśni...

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx3 
 • +6

  EkO_gość

  25.04.2022, 11:18

  ech

  Żenada. Unia? UE to twór, który aspiruje do roli państwa pod batutą Berlina, które innym narzucać będzie swoje porządki. UE powoli, ale chce pozbawiać nas suwerenności. A głupi ludzie dają sobie wmówić farmazony o pięknej UE, bo zobaczą przy drodze tabliczkę z gwiazdkami

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • -3

  Taka prawda_gość

  25.04.2022, 20:47

  mentalność prawicowych miernot

  Czym zacofany katolicki Polak różni się od zacofanego prawosławnego Rosjanina? Odp. -odłamem pseudo chrześcijaństwa.

  Odpowiedz
  IP: 87.249.xx2.xx3 
 • +5

  kot_gość

  25.04.2022, 21:41

  ughhh...

  Unia została stworzona jako powojenny twór polityki niemiec - by tym razem nie przemocą a bardziej "sympatycznie" przez lata rosnąć m.in. dzięki innym krajom. Jest to narzędzie ucisku krajów słabszych. Ostatnie lata propagandy jaka to unia cudowna - ten jednolity ryk mas podczas wchodzenia do ue - przejaw myślenia innego niż wówczas panowało było niemal zbrodnią. Niemcy po nieudanej "polityce" hitlera powróciły do polityki sprzed lat, w której niemcy mogą stać się potęgą opierając się plecami o rosję. Ludzie jesteście tacy ee... niedopoinformowani i naiwni. Gdzie są teraz w niemczech te "wartości europejskie"? To Polska przyjęła główny ciężar problemów wz z wojną a niemcy co? Oj chyba trzeba tutaj rozpocząć procedurę w unii przeciw wartościom europejskim... Teatrzyk trwa....

  Odpowiedz
  IP: 31.135.xx6.xx8 
 • -3

  Do kota...._gość

  25.04.2022, 22:22

  Dlaczego zatem

  nie skarżą się inne państwa członkowskie UE, że są wykorzystywane przez Niemców....? Dlaczego nie skarży się mała Holandia i Belgia...? Dlatego, że są dojrzałe gospodarczo, efektywne, zorganizowane. Polska to kraj złodziejski, korupcyjny, marnotrawny, o niedojrzałej demokracji, gdzie obywatele są pozbawieni jedności. Kraj w którym afera goni aferę, ktokolwiek by nie rządził. Tak to niestety wygląda.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.