Czy w Tczewie powstanie zielony ogród miejski?

(fot. Nadia Malowana)
Tczew - Czy w Tczewie powstanie zielony ogród miejski?
Czy w Tczewie powstanie zielony ogród miejski? Trwa zrzutka na ten cel. W swoim zamyśle ma to być miejsce otwarte - dla każdego. Znajdziemy grządki z warzywami, drzewka owocowe, ale tez przestrzeń do warsztatów i do rekreacji.

- To miejsce dla Ciebie, dla Twoich dzieci, Twoich rodziców czy znajomych. Zapraszamy Cię do wspólnej uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych, do majsterkowania i wykonywania całej infrastruktury ogrodowej. Będziemy się uczyć, jak łapać deszczówkę, kompostować, chronić przed zarazami nasze roślinki, a wszystko to w duchu - wykorzystaj, nie wyrzucaj! Ale, ale... nie samą pracą człowiek żyje - oprócz tego w naszym ogrodzie będzie ekologiczna sauna miejska (!), miejsce na ognisko i wypasiona strefa relaksu wśród zieleni! Co jeszcze - to zależy od Ciebie - pomóż nam wystartować a w ogrodzie znajdziesz przestrzeń do realizacji własnych pomysłów - piszą organizatorzy zrzutki.


Ogród prawdopodobnie powstanie na kanonce. Całość rozpocznie się na warsztatach z planowania ogrodu - każdy będzie mógł wziąć w nich udział - ruszą w styczniu.

- Zimą postawimy na relaks i hartowanie - w końcu czeka nas pracowita wiosna. Uruchomimy ekologiczną saunę polową - plandeka uszyta z banerów w środku rozgrzane kamienie i relaksujący ziołowy zapach! A potem ochłoda w śniegu! I to wszystko w Tczewie! Ani się obejrzycie przyjdzie wiosna i trzeba zakasać rękawy! Czekają nas wspólne warsztaty wykonywania infrastruktury ogrodowej - naucz się z nami konstruować skrzynie, kompostowniki, pojemniki na deszczówkę, siedziska i super donice - efekt naszej pracy będzie jednocześnie wyposażeniem ogrodu! Następnie do wykonanych donic i skrzyń powsadzamy roślinki - warzywa i inne zaplanowane podczas pierwszych warsztatów! - dodają organizatorzy akcji.


Wiosną, latem i jesienią ma odbyć się cykl edukacyjny:

- warsztaty z kompostowania - jak to robić? do czego używamy kompostu?
- warsztaty z naturalnych metod ochrony roślin?
- warsztaty z majsterkowania - jak zrobić meble do ogrodu wykorzystując używane materiały?
- warsztaty o owadach? przygotowanie domków dla owadów
- warsztaty zielarskie? jak rozpoznawać zioła, co można z nich zrobić, wspólne gotowanie ze znalezionych ziół
- gotowanie zero waste - jak gotować, by nie marnować?
- kuchnia roślinna - da się na tym przeżyć?
- przetwory - jak, z czego i kiedy?
- kiszonki - jak z czego i kiedy

- Zakładamy od razu spektakularny sukces naszych ogrodowych wysiłków i obfite zbiory! To z Tobą zdecydujemy w jaki sposób dzielimy zbiory - możemy umówić się, że, co każdy pozbiera, to jego albo przeznaczyć zbiory na wspólny cel np. do placówek, które przygotowują posiłki dla osób ubogich. A może zdecydujemy, że trochę tak a trochę tak! Wszystko zależy od nas samych! Jesienią będziemy zajmować się przetworami, jakżeby inaczej! Oprócz tego posadzimy krzewy owocowe i drzewa starych polskich odmian owoców, by spróbować smaków sprzed lat! Nie zapomnimy też o naszym wiernym towarzyszu ziemniaku - zorganizujemy wspólne święto ziemniaka . Chcesz, by ta machina ruszyła już w tym roku? Możemy zdobyć na start aż 25000 zł z Funduszu Inicjowania Rozwoju! Wystarczy, że uzbieramy na wkład własny i pokażemy, że naprawdę chcemy ogrodu miejskiego w Tczewie! Bądź częścią tej zielonej inicjatywy - dorzuć się i dodatkowo zgarnij super nagrody! - dodają organuzatorzy.


Zbiórka jest dostępna tutaj.

Inicjatorami są: Tczewscy Kurierzy Rowerowi (Fundacja To i Co), Urząd Miejski w Tczewie oraz Flex Poland a także Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Dzicy Przyrodnicy i przyjaciele

Autorką rysunków jest Nadia Malowana.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +10

  joint_gość

  22.10.2021, 13:13

  maryskę sobie uprawiajcie

  radni betonują bajkowe zgadzając się na zabudowę piotrowa a wy robicie zrzutkę na ogród?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx5 
 • +3

  Łupaszko_gość_gość

  22.10.2021, 16:11

  "a 'la long"

  Flex to DNO i przechowalnia socjopatów,omijać to guano szerokim łukiem !!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx5 
  -3

  Lupaszko_gość

  22.10.2021, 18:19

  Fleming to jedno z lepszych miejsc pracy, w którym miałem okazję pracować. Przeszedłem najniższe stanowiska, a także te nieco wyższe. Tak dobrej atmosfery, pakietów socjalnych i ogólnie jakości przestrzeni pracy i procedur, bhp, terminowej wypłaty, badań lekarskich, dokumentacji na czas i prawidłowo sporządzonej nie spotkałem nigdzie. Do tego parking, możliwość awansu, fajni ludzie. Zarobki też jedne z wyższych na tle ,,fabryk,,. Pozdrawiam

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
  +4

  Łupaszko_gość_gość

  22.10.2021, 19:03

  "a 'la long"

  Teeeee fleksiarz, a były w tej bajce smoki ?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx5 
 • +2

  qq_gość

  22.10.2021, 13:25

  gdzie to bedzie rosło?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +9

  gg_gość

  22.10.2021, 13:42

  Jednego parku Urząd nie potrafi dobrze zagospodarować ,to po co następne.Przeznaczyć odpowiednią kwotę na porządne zagospodarowanie starego parku ,to miejsce znajdzie się na zielone ogródki.

  Odpowiedz
  IP: 95.41.xx7.xx1 
 • +2

  Łupaszko_gość_gość

  22.10.2021, 16:13

  "a 'la long"

  To flex ta Patola, takie pomysły ma -pracownikom wypłaty podnieście złodzieje a nie ogrody wam w głowie - świat zwariował ...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx5 
  -4

  Jdj_gość

  22.10.2021, 18:22

  Lupaszko, nie znam nikogo kto by zarabiał we Flexie mniej niż minimalna pensja. O c Ci chodzi? Podziękuj Twojemu guru Kaczynskiemu

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
  +4

  Łupaszko_gość_gość

  22.10.2021, 19:08

  "a 'la long"

  To że w Polsce jest ustalona najniższa krajowa nie oznacza że tacy złodzieje jak Flex muszą płacić najniższą krajową cymbale.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx5 
 • +1

  tczewiak_gość_gość

  22.10.2021, 16:45

  Super pomysł!!! Oby udało się. Takich inicjatyw brakuje zdecydowanie w Tczewie, bo aż żal patrzeć na tę 'betonizację' miasta.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • +2

  qq_gość

  24.10.2021, 16:02

  Ty pewnie pierwszy pobiegniesz z haczką chwasty drapać...

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • gość_gość

  25.10.2021, 11:25

  kwietne łąki

  Ciekawe, jak wyglądają kwietne łąki i ile one kosztowały? Ktoś miał dobry pomysł, by zaistnieć.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.