Trwa zbiórka publiczna na budowę monumentu w Lesie Szpęgawskim

Wizualizacja monumentu. Projekt Katarzyny Ephraim (fot. mat. prasowe)
Tczew - Trwa zbiórka publiczna na budowę monumentu w Lesie Szpęgawskim
Las Szpęgawski to miejsce, w którym Niemcy dokonali zbrodni na początku II wojny światowej. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu w samym Lesie Szpęgawskim zginęło od 4 do 7 tysięcy osób.

Życie stracili przedstawiciele inteligencji polskiej, kreatorzy polskiego życia narodowego, pomorscy patrioci i przedstawiciele elit - nauczyciele, przedsiębiorcy, urzędnicy, funkcjonariusze wielu służb, lekarze, prawnicy, księża. Zginęli tam również Austriacy, Niemcy oraz osoby należące do grup społecznych i narodowych nieporządnych w świetle ideologii nazistowskiej, Żydzi, Romowie, czy osoby cierpiące na choroby psychiczne.

Na terenie miejsca pamięci znajdują się 32 groby masowe oraz skromny pomnik. Groby są anonimowe, nie ma informacji o nazwiskach osób pomordowanych. Z myślą o zbliżającej się 80. rocznicy mordu, a przede wszystkim w odpowiedzi na wieloletnie prośby rodzin ofiar zrodziła się inicjatywa budowy monumentu z nazwiskami pomordowanych oraz zagospodarowania otoczenia. Przy współpracy gminy i miasta Starogard Gdański w 2017 roku ogłoszono konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu cmentarza w Lesie Szpęgawskim. Spośród złożonych prac komisja konkursowa wybrała projekt p. Katarzyny Ephraim z Hagi.
Szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi ok 1,7 mln.

Monument pamięci ofiar:

Będzie składał się z 150 elementów, w tym 117 ,,drzew" i 33 ,,pni", tworzących formę lasu. ,,Drzewa'' i ,,pnie'' będą nachodzić na siebie, symbolizując jedną całość - polskie społeczeństwo, które w wyniku tragicznych wydarzeń zmieniło swój kształt. ,,Drzewa" będą wykonane z białego betonu architektonicznego. ,,Pnie" będą wykonane z betonu oraz czarnego granitu, na którym białymi literami zostaną wygrawerowane w formie kręgów - słoi drzew nazwiska ponad 2,4 tys. osób pomordowanych. Część pni pozostanie niezapisana, symbolizując osoby, których nazwisk nie udało się poznać. Monument zostanie podświetlony oświetleniem sztucznym, wkomponowanym w posadzkę terenu. Z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych został zaprojektowany podjazd.

Zagospodarowanie terenu:

Przy wjeździe na teren cmentarza stanie tablica z napisem ,,Cmentarz w Lesie Szpęgawskim 1939 - 45". Dodatkowo zostanie ustawionych 12 tablic zawierających informacje o historii tego miejsca oraz osobach pomordowanych. Zaplanowano również budowę wiaty, stanowiska WC i śmietnika, studni głębinowej, renowację 32 pomników, uporządkowanie terenu, wykonanie oświetlenia i monitoringu.

Obchody 80. rocznicy zbrodni w Lesie Szpęgawskim:

Jak co roku, uroczystość odbędzie się w trzecią niedzielę września - 22.09.2019 r. W trakcie obchodów zostanie uroczyście odsłonięty monument. Patronat nad obchodami objął Prezydenta RP Andrzej Duda.

Lista ofiar:

Od ponad 2 lat Stowarzyszenie Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii zajmuje się gromadzeniem imion i nazwisk osób pomordowanych. Dotychczas udało się poznać i potwierdzić 2393 nazwiska. Lista nie jest zamknięta, każdy kto posiada wiedzę o osobach, które mogły zginąć w Lesie Szpęgawskim może skontaktować się z urzędem gminy (nr tel. 58 56 250 67 w. 322).

Współpraca z innymi podmiotami
W inicjatywę zaangażowanych jest wiele osób, instytucji i organizacji m. in.: poseł Kazimierz Smoliński, Instytut Pamięci Narodowej, urząd wojewódzki, samorządy powiatów tczewskiego i starogardzkiego, Stowarzyszenie Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii, przedstawiciele kościoła, komitet społeczny na rzecz budowy pomnika oraz mieszkańcy.
W finansowanie zadania włączyły się samorządy z terenu powiatów tczewskiego i starogardzkiego. Ponadto Gmina Starogard Gdański złożyła wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji LOTOS oraz Fundacji ORLEN. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w kwocie 135 tys. zł.

Zawiązał się również komitet społeczny, który prowadzi zbiórkę publiczną środków na budowę monumentu. Datki można wrzucać do puszek i skarbon m.in. w urzędach, kościołach, instytucjach kultury oraz szkołach na terenie powiatu tczewskiego i starogardzkiego.

Termin przeprowadzenia zbiórki publicznej: do 19.08.2019 r.

Nazwa zbiórki: budowa pomnika upamiętniającego pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.

Nr zbiórki: 2019/687/KS.

Informacje o zbiórce dostępne są na stronie internetowej www.zbiorki.gov.pl.
Wpłaty na rachunek bankowy komitetu:
Numer rachunku: 71834000012002000118390001

Odbiorca: Komitet społeczny budowy pomnika upamiętniającego pomordowanych w Lesie Szpęgawskim
Tytuł przelewu: cegiełka na budowę pomnika - (nazwa gminy)


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -4

  ._gość_gość

  15.05.2019, 09:00

  .

  Redakcjo, troche obiektywniej i zgodnie z prawdą proszę. Zaangażowały się gminy z powiatu, miasto Tczew i sam Powiat Tczew odmówiły. Sz. P. Prezydent stwierdził że pomnik jest brzydki i drogi, a Starosta bez jego zgody nic nie zrobi. Taki mamy klimat w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx8.xx2 
 • +2

  b_gość

  15.05.2019, 11:34

  To miejsce znajduje się na terenie powiatu Starogardzkiego. Nie znajduje się na terenie powiatu Tczewskiego, a nie miasta Tczew. Inicjatywa, która "się zrodziła" jest inicjatywą prywatną.

  Cytuj
  IP: 5.226.xx3.xx5 
  +2

  nick_gość

  15.05.2019, 11:35

  hojny

  Jeśli jesteś tak zorientowany w sytuacji, a zarazem zdegustowany powiatem i miastem, to bądź tak wspaniałomyślny i rzuć groszem na tą kilku milionową inwestycję, gdzie obchody są raz w roku, mając na uwadze wszelki szacunek do wydarzeń.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx1 
 • +7

  STOP!_gość

  15.05.2019, 09:49

  Ten pomnik oszpeci okolicę.

  Betonowe drzewa, plastikowe kwiaty.... Co to ma być? Czy musimy kopiować dziadostwo z zachodu?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +2

  On...._gość

  15.05.2019, 10:08

  eh...

  Monument i owszem, ponieważ jest zaznaczeniem faktu z historii narodu. Ale czy mamy dokładać się do "Cepeliady" w stylu Disco Polo? Przecież to ma pozostać na dziesięciolecia i aspekt estetyczny powinien być rozstrzygającym faktorem w podejmowaniu takich decyzji! Smutne to wszystko .......

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx0 
 • -1

  Pan boga i jego pedofili _gość

  15.05.2019, 10:59

  Jaka zbiórka publiczna niech kaczka i jego poplecznik to zainwestują z własnej kieszeni

  Odpowiedz
  IP: 80.212.xx8.xx0 
 • -2

  Konrad _gość

  15.05.2019, 14:30

  Czas na refleksję

  Dobrze, że Pobłocki się nie dokłada, bo czego się dotknie to ..... . Efekty widzimy w Tczewie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx2 
 • +6

  Ona_gość

  15.05.2019, 15:36

  widzimy w Tczewie....

  ....niby co widzimy w Tczewie? Brudno i niechlujnie? Na pewno tak, ale czy to Pobłocki biega ulicami miasta śmiecąc dookoła siebie i rzucając butelki po piwie, pety i plastikowe torby gdzie popadnie? Że jest niebezpiecznie, ponieważ można złamać nogę na psich odchodach? Również i to się zgadza! Ale czy to Pobłocki wyprowadza sworę swoich czworonogów nie sprzątając po nich pomimo, iż miasto stara się zaopatrywać właścicieli w stosowne torby? Proletariackie i post chłopskie miasto boryka się z rożnymi problemami rozwiązując je w miarę możliwości budżetowych, a te są skromne! Ludzi gardzących wyksztalceniem i głodem wiedzy nie nauczy się w jednym pokoleniu. Nie darzę prezydenta przesadną sympatią, ale umiem spojrzeć na problemy bardziej refleksyjnie. Zacznijmy wymagać od samych siebie oraz naszego otoczenia, to i włodarzy miasta dostrzeżemy w innym świetle!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.